Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Uutiset

11.1.2024 17:20 ・ Päivitetty: 11.1.2024 17:20

SDP:n Mikkonen: ”Meiltä on jo viety yliopisto ja nyt lähtisi sairaalakin”

Pirjo Tuominen / Compic / Eduskunta

Kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) kritisoi Savonlinnan sairaalan asettamista lakkautusuhan alle ja peräänkuuluttaa hyvää valmistelua prosessin edetessä.

Demokraatti

Demokraatti

Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) julkaisi tänään työryhmänsä selvityksen erikoissairaanhoidon sairaaloiden ja päivystysten tulevaisuudesta. Selvityksen mukaan Suomessa olisi vuodesta 2028 tai viimeistään 2030 alkaen viisi yliopistosairaalaa sekä 5-8 keskussairaalaa.

Lisäksi jokaisella hyvinvointialueella Uuttamaata lukuun ottamatta voi olla yksi sairaala, jossa on erikoisalojen ympärivuorokautinen päivystys, leikkaustoimintaa sekä tehohoitoa.

Neljä hyvinvointialuejohtajaa, mukaan lukien Etelä-Savon hyvinvointialuejohtaja Santeri Seppälä, jätti eriävän mielipiteen raporttiin. Heidän mielestään päätösten vaikutusten arviointi vaatisi tuekseen konkreettisia laskelmia.

Eloisan, Etelä-Savon hyvinvointialueen, aluevaltuuston puheenjohtajana Mikkonen sanoo ymmärtävänsä hyvin aluejohtajien kritiikin: lopullisten päätösten tueksi on saatava kunnon lukuja sekä perustelut.

ON MYÖS otettava huomioon, että kasvavien potilasmäärien myötä jäljelle jääviin sairaaloihin on tehtävä investointeja ja kasvatettava henkilöstön määrää, Mikkonen korostaa.

– Selvitys ei nimeä, mitkä keskussairaalat pitäisi lopettaa, mutta raportista on pääteltävissä, että alueellamme päätökset tarkoittaisivat Savonlinnan sairaalan loppumista ja Mikkelin sairaalan kasvamista, savonlinnalainen Mikkonen toteaa tiedotteessa.

Hän korostaa, että Savonlinnan sairaalan jatkon eteen on tehty paljon työtä sekä poliittisella tasolla että itse hyvinvointialueella. Jatkuva lakkautusuhka vaikeuttaa rekrytointeja ja palvelujen kehittämistä.

– Perusterveydenhuollon ympärivuorokautinen päivystyksen keskittäminen hyvinvointialueella vain yhteen paikkaan olisi pitkien välimatkojen, vesistöjen rikkoman maantieteen ja huomattavan vapaa-ajan asutuksen maakunnassa ihmisten hengelle ja terveydelle uhaksi.

SAVONLINNAN sairaalan lakkauttaminen olisi kova kolaus alueen elinvoimalle, Mikkonen arvioi.

– Meiltä on viety jo yliopisto ja nyt lähtisi sairaalakin. Toivon todella, että valmisteluvaiheessa otetaan huomioon sotepalvelujen saavutettavuuden lisäksi myös aluepoliittiset vaikutukset. Sairaalatoiminnan kurjistaminen ja mahdollinen lakkautus vie samalla pohjan Savonlinnan 800 sotealan koulutuspaikalta.

Mikäli esitys toteutuu sellaisenaan se on hänen mukaansa jatkumoa hallituksen kurjistavalle politiikalle.

– Huoltovarmuuden kannalta sairaalaverkon tiivistäminen ikääntyvässä ja sairastuvassa Suomessa on kestämätön yhtälö. Hallitus horjuttaa Suomen sisäistä turvallisuutta tekemällä historiallisen suuret leikkaukset sosiaaliturvaan sekä kaavailemalla kansalaisille tärkeimpien palvelujen eli sotepalvelujen raakaa karsintaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU