Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

5.7.2018 06:11 ・ Päivitetty: 5.7.2018 06:11

Sijoittajat hermoilevat kauppasodan uhkaa – Aasian pörssit laskussa

Aasiassa pörssit ovat olleet aamulla laskussa, kun sijoittajat ovat hermoilleet Kiinan ja Yhdysvaltain ensi yönä voimaan astuvien tuontitullien takia.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Hongkongin pörssin Hang Seng -indeksi laski 0,87 prosenttia. Myös Tokiossa ja Shanghaissa pörssit ovat olleet laskussa.

Tuontitullit koskettavat kymmenien miljardien dollareiden edestä Kiinasta Yhdysvaltoihin tuotavia tavaroita. Kiina on ilmoittanut vastaavansa Yhdysvaltain asettamiin tuontitulleihin yhtä voimakkailla vastatoimilla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU