Kotimaa
11.12.2017 13:30 ・ Päivitetty: 11.12.2017 13:31
SK: Naiset puhuivat seksuaalisesta ahdistelusta elokuva-alalla – lakimies puuttui asiaan
Kaksi seksuaalisesta ahdistelusta elokuva-alalla puhunutta naista on saanut yhteydenotot lakimieheltä, uutisoi Suomen Kuvalehti. Lehden mukaan lakimies on kertonut kirjeitse naisille, että he saattavat syyllistyä kunnianloukkaukseen.
Toinen naisista oli keskustellut ahdistelusta helsinkiläisessä baarissa. Myöhemmin hän sai kirjeen lakimieheltä, jonka mukaan nainen oli levittänyt lakimiehen asiakkaasta paikkansapitämättömiä väitteitä.
Sama lakimies on ollut yhteydessä myös ohjaaja-näyttelijä Heidi Lindéniin, joka on kerännyt elokuva-alalla työskentelevien naisten kertomuksia seksuaalisesta ahdistelusta. Lakimies ei ole kertonut, kuka hänen päämiehensä on.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
1.12.2017 09:35
Kertomuksissa puhutaan jopa raiskauksista – lähes tuhat kulttuuriammattilaista vaatii loppua seksuaaliselle häirinnälle
Politiikka
1.12.2017 11:37
Haataisen ensimmäisenä allekirjoittama aloite menestyi – eduskunta keskustelee #Metoo’sta joulukuussa
Kotimaa
30.11.2017 13:00
Opetusalan vaikuttajat vaativat täydellistä nollatoleranssia seksuaaliseen häirintään
Pääkirjoitukset
29.11.2017 22:01
Pääministeri Sipilä, olet taas väärässä
Politiikka
29.11.2017 13:12
Kansanedustaja kommentoi hovioikeuden kohuttua päätöstä: ”Osoittaa, millaisiin vaikeuksiin voi johtaa raiskauksen mieltäminen pelkästään väkivallan käytön kautta”
Politiikka
29.11.2017 09:54
Eduskunnan miesverkoston puheenjohtaja: Pääsykoeuudistuksesta voi tulla poikia syrjivä – Verkostossa mukana myös yksi nainen