Ulkomaat
9.6.2017 05:55 ・ Päivitetty: 9.6.2017 05:55
Skotlannin itsenäisyyttä ajava puolue pettyi
Britannian parlamenttivaalien tulos on pettymys Skotlannin itsenäisyyttä ajavalle Skotlannin kansallispuolue SNP:lle. Puolue menettää BBC:n viimeisimmän arvion mukaan brittiparlamentissa 22 paikkaa jääden 34 paikkaan.
Paikkansa menetti muun muassa puolueen entinen johtaja Alex Salmond, joka hävisi konservatiiviehdokkaalle.
SNP on vaatinut uutta äänestystä Skotlannin itsenäisyydestä. Parlamenttivaalien alla julkaistuissa mielipidemittauksissa itsenäistymisen kannatus oli hiipunut alle 40 prosentin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
9.6.2017 04:20
Konservatiivit saamassa pahasti takkiinsa Britanniassa – ”Mayn olisi aika erota”
Kolumnit
7.6.2017 15:07
Brittivaalit odotettua tiukemmat: Theresa kompuroi, Labour kampanjoi ja elpyi
Ulkomaat
28.3.2017 16:47
Skotlannin uusi kansanäänestys itsenäisyydestä nytkähti eteenpäin