Työmarkkinat
20.8.2026 05:30 ・ Päivitetty: 20.8.2026 05:30
Soste: Isoille työnantajille lisävastuuta työttömyyden torjunnasta
Valtakunnallinen sosiaali- ja terveysjärjestöjen keskus- ja kattojärjestö Soste ehdottaa uutta rahastomallia pitkäaikaistyöttömyyden kitkemiseksi.
Mallissa työmarkkinajärjestöjen yhdessä hallinnoimalle Työllisyysrahastolle siirrettäisiin työnantajille suunnatut työllistämistuet, kuten palkkatuki.
Työmarkkinasyrjäytyminen nähdään Sosten niin kutsutussa työllisyysvastuumallissa saastumisen kaltaisena yhteiskunnallisena haittana, jota työnantajien tulisi kompensoida.
Työllisyysvastuu koskisi yli 50 työntekijän työnantajia julkisella ja yksityisellä sektorilla.
– Se on yhteiskunnallinen haitta, jolle pitää asettaa hinta, Sosten elinkeino- ja työllisyyspolitiikan erityisasiantuntija Tatu Raitis sanoo järjestön tiedotteessa.
TYÖNANTAJA voisi täyttää vastuunsa esimerkiksi työllistämällä pitkäaikaistyöttömiä, vammaisia ja osatyökykyisiä tai alihankkimalla työvoimaa järjestöiltä tai rahoittamalla rahastoa.
– Erityisryhmien työllistämiseen osoitettuja työnantajavastuita on tavalla tai toisella käytössä lähes kaikissa Euroopan unionin jäsenmaissa, joten ehdotettu malli toisi Suomen mukaan yleiseurooppalaiseen linjaan, Raitis perustelee.
Sosten ehdotuksessa työ- ja elinkeinoministeriö sijoittaisi rahastolle alkupääoman. Tämän jälkeen ministeriö osallistuisi rahoitukseen tulosperusteisesti sen mukaan, miten rahastolla rahoitetut palvelut ovat esimerkiksi vähentäneet työttömyysetuusmenoja ja kasvattaneet verotettavia ansioita.
– Tätä kautta malli tuottaisi ajan mittaan merkittäviä julkisen talouden säästöjä, tiedotteessa sanotaan.
”Työnantajavastuita on tavalla tai toisella käytössä lähes kaikissa Euroopan unionin jäsenmaissa”
RAHOITUS toimisi kuitenkin Sosten mukaan pääosin työnantajien tekemillä kompensaatiosijoituksilla. Tällä hetkellä työllistämistukien rahoitus tulee pääosin kuntien valtionosuusrahoituksesta.
Soste kuvaa tiedotteessaan työllistämistukien siirtämistä pois valtionosuusrahoituksen piiristä rahastomallin eduksi.
– Näin palkkatuen rahoitus saataisiin paremmin suojaan nykyisen rahoitusmallin tuottamalta, nimenomaan matalasuhdanteiden ja kasvavan työttömyyden ajankohtiin painottuvalta säästöpaineelta, tiedotteessa perustellaan.
SOSTESSA on yli 250 sosiaali- ja terveysalan järjestöä, joihin kuuluvat varsinaisina jäseninä muun muassa Invalidiliitto, Mieli ry ja Suomen Punainen Risti. Enemmistö järjestöistä on sairaus- ja vammaisjärjestöjä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
