Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

6.4.2023 15:08 ・ Päivitetty: 6.4.2023 15:08

STT: Suomessa harkittiin, että maa ei Nato-prosessin takia puoltaisi kannetta Unkarin homojen ja transihmisten oikeuksien rikkomisesta

LEHTIKUVA / AFP / ATTILA KISBENEDEK
Unkarin parlamenttitalon edustalla osoitettiin mieltä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolesta 21. tammikuuta 2022.

Suomessa harkittiin STT:n tietojen mukaan poikkeamista normaalista ihmisoikeuspolitiikasta Nato-prosessin herkän vaiheen takia. Kysymys koski sitä, ilmoittaako Suomi Sanna Marinin (sd.) hallituksen aikana tukevansa EU-komission Unkaria vastaan suuntaamaa kannetta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kanteen syy on Unkarin laki, joka tekee homoseksuaalisuudesta ja transsukupuolisuudesta kertomisesta laitonta kouluissa ja mediassa. Unkari on perustellut lakiaan lastensuojelulla, mutta EU-komission näkemyksen mukaan se rikkoo perus- ja ihmisoikeuksia sekä alemman tason EU-sääntelyä.

Maiden oli ilmoitettava viimeistään kiirastorstaina kirjallisesta väliintulosta, jolla ne voivat halutessaan tukea joko Unkaria tai komissiota.

Myöhemmässä vaiheessa jäsenmailla on yhä mahdollisuus tulla komission kannan puolelle suullisesti, mutta ratkaisu olla puoltamatta sitä kirjallisesti olisi vähintään lykännyt päätöstä seuraavan hallituksen kaudelle. Päätös olisi ollut poikkeama Marinin hallituksen ihmisoikeuspolitiikassa.

Suomen myöhempi käytös olisi ratkaissut, millaiseksi poikkeamaksi asia olisi jäänyt ihmisoikeuspolitiikan pitkässä linjassa.

MAHDOLLISET Natoa ja vaaleja koskevat herkkyydet nousivat esille asian valmistelukokouksessa 22. maaliskuuta. Paikalla oli ainakin oikeusministeriön, ulkoministeriön, opetus- ja kulttuuriministeriön ja valtioneuvoston kanslian virkamiehiä.

-  Kaikki olivat sitä mieltä asiaan osallistuvista ministeriöistä, että Suomen linjan mukaista olisi tähän osallistua. Mutta että tämä on asia, jossa päätös siitä, osallistutaanko, on varmasti poliittinen, eräs virkamieslähde kuvaa STT:lle.

Tämän jälkeen asia on siirtynyt ennen kaikkea valtioneuvoston kanslian vastuulle. STT:n eri lähteistä saamien tietojen mukaan asiassa ehdittiin jo varautua siihen, että kanneasiaa ei voitaisi tällä kertaa edistää.

-  VNK (valtioneuvoston kanslia) ilmoitti viime viikolla, että osallistuminen ei tällä kertaa tulisi kyseeseen, STT:lle kerrotaan.

Lopulta viime viikon lopulla Suomen Nato-jäsenyyttä koskevat allekirjoitukset ja muut vaiheet näyttivät etenevän maaliin. Perjantaina Ruotsista tuli julkisuuteen tieto kanteen tukemisesta. Valtioneuvoston kansliassa kanteen puoltamisesta päätettiin maanantaina.

SUOMEN kanta Unkaria koskevaan kanteeseen etenee lopulta pitkän ihmisoikeuslinjan mukaisesti, mutta eri vaiheissa tehdyssä harkinnassa Euroopan unionin politiikkaan liittyvä kanneasia ja Nato-prosessi näyttävät Suomessa valmistelun aikana sekoittuneen.

STT pyysi maanantaina pääministeriltä kommenttia Unkari-kanteesta, mutta asia ohjattiin EU-asioista vastaavalle valtiosihteerille Jari Luodolle. Luoto sanoi, että asia on edennyt puhtaasti virkamiesvalmistelussa.

-  Tämä on ollut valmistelevassa käsittelyssä muulla virkamiestasolla, ja nyt se vasta sitten oikeastaan tuli tänne minun linjattavakseni. Ja viedään se tässä vaiheessa eteenpäin, Luoto sanoi.

STT ei ole pystynyt vahvistamaan eri lähteistä, millä tasolla valtionjohtoa on informoitu.

Eurooppaministeri Tytti Tuppuraisen (sd.) avustaja vastasi STT:lle Tuppuraisen puolesta tekstiviestitse, että asia on ollut valmistelussa virkatasolla normaaliin tapaan ja Tuppuraisen mielestä Suomen on perusteltua olla kanteessa mukana.

Tuppurainen ei enää vastannut kysymyksiin siitä, koska asia tuli ministerin tietoon ja annettiinko siinä minkäänlaista poliittista ohjausta.

Mikko Gustafsson / STT

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU