Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

3.11.2020 05:39 ・ Päivitetty: 3.11.2020 05:39

Suomalaisista 81 prosenttia pitää Trumpin vaikutusta Yhdysvaltain asemaan ja arvostukseen kielteisenä

LEHTIKUVA / AFP

Ylivoimainen enemmistö suomalaisista arvioi, että presidentti Donald Trumpin ja hänen hallintonsa vaikutus Yhdysvaltain asemaan ja arvostukseen on kielteinen, ilmenee Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan arvo- ja asennetutkimuksesta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Suomalaisista 81 prosenttia pitää Trumpin vaikutusta kielteisenä. Vain viisi prosenttia pitää Trumpin toimia myönteisinä. Ainoastaan Yhdysvaltojen talouden kohdalla vähäistä suurempi osa eli 28 prosenttia suomalaisista kokee Trumpin ja hänen hallintonsa vaikuttaneen myönteisesti.

– Talouden menestyksellä on perinteisesti ollut vaikutusta Yhdysvaltain presidentinvaalin tulokseen, mutta tilanne on tällä kertaa koronapandemian ja Trumpin presidenttikauden jäljiltä kaikkea muuta kuin perinteinen, sanoo Evan toimituspäällikkö Sami Metelinen tiedotteessa.

Suomalaisten näkemykset Trumpista eivät kuitenkaan ole muuttuneet juurikaan siitä, kun hän aloitti presidenttinä. Tuolloinkin näkemykset olivat selvästi kielteisiä.

Ulkopolitiikka hämmentävää

Trumpin ulkopolitiikkaa suomalaiset pitävät tutkimuksen mukaan hämmentävänä. Trumpin hallintokaudella Yhdysvallat ei ole aloittanut yhtään sotaa, mutta hänen retoriikkansa on ollut sitäkin sotaisampaa.

Vapaakauppaan Trumpin vaikutus on ollut suomalaisten mielestä vieläkin kielteisempää kuin rauhaan ja konflikteihin, sillä Trumpin kausi muistetaan lukuisista tullimaksuista.

Arvo- ja asennetutkimuksen tulokset perustuvat 2 019 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU