Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

6.1.2021 23:01 ・ Päivitetty: 7.1.2021 06:22

Suomalaispoliitikoilta vakavia kommentteja USA:n tapahtumista: ”Mielivallan kuolinkouristuksia vai hirviömäisemmän väkivallan synnytystuskia?”

LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.).

Monet suomalaispoliitikot ovat ottaneet kantaa poikkeukselliseen ja räjähdysalttiiseen tilanteeseen Yhdysvalloissa, jossa istuvan presidentin Donald Trumpin kannattajat tunkeutuivat kongressirakennukseen.

Demokraatti

Demokraatti

– Trumpin kannattajien hyökkäys Yhdysvaltain kongressirakennukseen on järkyttävää katsottavaa. Se on ikävä kyllä johdonmukaista seurausta menneiden viikkojen ja kuluneen neljän vuoden aikaisesta kiihotuksesta ja vihankylvöstä. Bidenin täytyy rakentaa kokonaan toisenlaista maata, SDP:n europarlamentaarikko Eero Heinäluoma kirjoittaa.

– Uutiskuvat USA:sta järkyttävät. Yhdysvaltojen kongressirakennukseen tunkeutuminen on vakava hyökkäys demokraattista yhteiskuntaa kohtaan. Demokratiassa vaalituloksia on kunnioitettava, päivittää sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.).

– Ovatko Washingtonin tapahtumat mielettömän mielivallan kuolinkouristuksia vai hirviömäisemmän väkivallan synnytystuskia? Tätä koko läntinen maailma levottomana pohtii, tätä sortovaltojen johtajat tyytyväisinä peukuttavat. Nyt on demokratian itsepuolustuksen aika: jo riittää! kirjoittaa puolestaan liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.).

Myös ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) ottaa kantaa.

– Järkyttäviä uutisia Yhdysvalloista, yhdestä maailman vanhimmista demokratioista. Vaalien tulosta tulee aina kunnioittaa. Väkivallan on loputtava välittömästi, Haavisto kirjoittaa.

– Vieläkö Suomen Perussuomalaiset ihailevat Trumpia, joka kiihotti kannattajiaan väkivaltaisesti valtaamaan Kongressin? Tällainen hyökkäys demokraattista instituutiota vastaan on järkyttävää. Sitä ruokitaan ”vaihtoehtoisilla totuuksilla” – myös Suomessa, kirjoittaa SDP:n kansanedustaja Aki Lindén.

Lisää aiheesta

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo toteaa, että uutiset Yhdysvaltojen kongressiin tunkeutumisesta ovat järkyttäviä.

– Demokratiaa ja vapaiden vaalien tulosta pitää kunnioittaa. Aivan jokaisen, Orpo kirjoittaa.

– Surullisin mielin seuraan tapahtumia Washingtonissa. Demokratiaa on puolustettava kaikissa oloissa, niin vaalivoiton kuin vaalitappionkin hetkinä, puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) päivittää.

– Demokratian ydin on, että valta vaihtuu vaalituloksen perusteella. Vaalituloksen kunnioittaminen ei ole mielipidekysymys, vaan koskee sekä voittajia että häviäjiä. Washingtonin käsittämättömät tapahtumat kertovat syvän huolestuttavaa viestiä, sanoo tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU