Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

6.1.2021 20:55 ・ Päivitetty: 6.1.2021 20:57

Marin kommentoi mielenosoittajien tunkeutumista kongressirakennukseen USA:ssa: Vakavaa ja huolestuttavaa

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Pääministeri Sanna Marin (sd.).

Pääministeri Sanna Marin (sd.) on kommentoinut Twitterissä Yhdysvaltojen tapahtumia.

Demokraatti

Demokraatti

– Mielenosoittajien tunkeutuminen kongressirakennukseen on erittäin vakava ja huolestuttava asia. Se osoittaa, kuinka tärkeää demokratiaa on puolustaa järkähtämättä, Sanna Marin kirjoittaa.

Mielenosoittajat on poistettu senaatin tiloista Yhdysvaltojen kongressirakennuksesta, kertoo CNN. Asian vahvisti CNN:lle turvallisuushenkilö.

STT kertoo, että tilanne senaatin tiloissa on rauhoittunut, mutta edustajainhuoneen osalta tilanne on epäselvä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU