Tiede ja teknologia
31.3.2025 05:05 ・ Päivitetty: 31.3.2025 05:05
Suomen tekoälystrategialle kovaa kritiikkiä: juna meni jo, nyt ollaan takamatkalla
Suomen aiemmat tekoälystrategiat ovat vanhentuneet, arvioidaan tänään julkaistussa tekoälykatsauksessa. Siinä varoitetaan, että Suomi menettää kilpailukykynsä ja jää tekoälyn hyödyntämisessä jälkeen ilman päivitettyä kansallista tekoälystrategiaa.
Alan tutkimuksen ja osaamisen nykytilaa arvioivan katsauksen mukaan Suomi oli aikoinaan edelläkävijä tekoälyssä, mutta on sittemmin turhan varovaisuuden ja kehitysinvestointien hitauden takia pudonnut kansainvälisessä vertailussa sijalle 15.
- Ei tekoäly vie työpaikkoja – ne ihmiset vievät, jotka osaavat hyödyntää sitä. Vain kuusi prosenttia suomalaisista käyttää tekoälyä päivittäin. Suomalaisten on pidettävä huolta oman osaamisensa huoltovarmuudesta, katsauksen laatinut tekoälystrategisti ja tietokirjailija Timo Savolainen sanoo tiedotteessa.
KATSAUKSESSA vaaditaan, että hallituksen on tehtävä kuluvan kevään puoliväliriihessä asiasta rohkeita päätöksiä, ettei Suomi putoa tekoälykehityksen kyydistä.
Savolainen ja katsauksessa haastatellut asiantuntijat arvioivat, että tekoälyn hallinta ja sen itsenäinen kehittäminen ovat myös kansallisen turvallisuuden kannalta aiempaa kriittisempiä tarpeita.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.