Kotimaa
31.7.2020 09:03 ・ Päivitetty: 31.7.2020 09:20
Suomessa on havaittu yhdeksän uutta virustartuntaa
Suomessa todettiin perjantaina yhdeksän uutta koronavirustartuntaa, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) kertoo.
Tartuntoja on nyt yhteensä 7 432.
Lieväoireinen koronatartunnan saanut lapsi ei aiheuttanut jatkotartuntoja kuten oireinen aikuinen, käy ilmi THL:n ja Helsingin kaupungin tekemässä selvityksessä.
THL ja kaupunki selvittivät kahdessa helsinkiläisessä koulussa todettujen koronatartuntojen altistukset ja jatkotartunnat.
Selvityksen mukaan lieväoireisen lapsen ollessa ensimmäinen tartuttaja jatkotartuntoja ei ollut lainkaan. Aikuisen tapauksessa taas tartuntoja oli 16 prosentilla altistuneista. Lisäksi altistuneiden perheenjäsenistä 42 prosenttia oli saanut tartunnan.
Tilanteet olivat THL:n asiantuntijalääkärin Emmi Sarvikiven mukaan erilaisia iän ja oirekuvan lisäksi altistuksen keston osalta.
THL kertoo koronavirukseen liittyvistä kuolemantapauksista myöhemmin tänään.
Sairaanhoitopiirit ilmoittavat sairaalahoidossa olevien potilaiden ja koronaviruksen aiheuttamaan tautiin liittyvien kuolemantapausten lukumäärän maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin.
Uutista päivitetty klo 12.20.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.