Kotimaa
18.4.2017 14:26 ・ Päivitetty: 18.4.2017 14:26
Suomi ei ole enää ykkönen lehdistönvapaudessa – kiitos Sipilä-gaten
Suomi on menettämässä lehdistönvapauden ykkösmaan paikkansa Norjalle. Uudella listalla Suomi on neljäs.
Asiaan vaikutti muun muassa niin sanottu Sipilä-gate, jossa pääministeri Juha Sipilän (kesk.) on katsottu onnistuneen painostamaan Yleä muuttamaan uutisointiaan.
Listaa pitävä kansainvälinen Toimittajat ilman rajoja -järjestö kertoi asiasta verkkosivuillaan, mutta poisti tiedon myöhemmin. Se ei jälkikäteen suostunut vahvistamaan tietoa. Järjestö julkistaa lehdistönvapauslistansa ensi viikon keskiviikkona.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
15.1.2017 11:47
”Erikoinen mediakäsitys vaatia työrauhaa” – Niinistö sivaltaa Sipilän puolustajalle
Politiikka
19.12.2016 09:40
Li Andersson: ”Piittaamattomuus perusoikeuksista ja Yle-kriisi antavat hälyttävän kuvan Juha Sipilän tavasta ja kyvyistä johtaa Suomea”
Politiikka
17.12.2016 13:48
Sipilän ja Ylen ympärille kietoutunutta kohua ihmetelty sananvapausjärjestön Pariisin pääkonttoria myöten
Politiikka
17.12.2016 07:27
Luottamuspula iski! – Kansainvälinen toimittajajärjestö menettänyt uskoaan Yleen – ”Ei täytä lehdistönvapauden ihanteita”
Politiikka
30.11.2016 17:44
Suomi-kuvaa tämäkin: Sipilä-kohu ylitti myös BBC:n uutisriman
Politiikka
30.11.2016 09:42
Journalistiliiton puheenjohtaja syyttää Juha Sipilää Ylen pelottelusta: ”Tätä en olisi uskonut”