Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

6.4.2016 07:01 ・ Päivitetty: 6.4.2016 07:08

SVT: Nordea lainannut miljardeja kruunuja veroparatiisin kautta Kazakstanin diktaattorin lähipiiriin

Nordea on lainannut miljardeja Ruotsin kruunuja veroparatiisin kautta Kazakstanin diktaattoria Nursultan Nazarbajevia lähellä olevalle liikemiehelle, kertoo Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.

Rahat on siirretty Ruotsin television mukaan useiden pöytälaatikkoyritysten kautta oligarkki Serzjan Zjumasjoville.

Tiedot perustuvat panamalaisen Mossack Fonsecan laajan tietovuotoon.

Jutun otsikkoon lisäty sana ”kruunuja” klo 10.10.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU