Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

30.12.2021 05:19 ・ Päivitetty: 30.12.2021 05:19

Syyttäjät: ”Sofistikoitunut saalistaja, joka tiesi tarkalleen, mitä tekee” – Epsteinin ex-tyttöystävä voi saada elinkautisen

LEHTIKUVA / AFP Laura Cavanaugh

Yhdysvalloissa valamiehistö on todennut edesmenneen seksuaalirikollisen Jeffrey Epsteinin rikoskumppanin Ghislaine Maxwellin syylliseksi useisiin seksuaalirikoksiin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Hänet todettiin syylliseksi viiteen kuudesta syytteestä. Vakavin syyte, josta Maxwell todettiin syylliseksi, oli alaikäisen ihmiskauppa seksuaalisessa hyväksikäyttötarkoituksessa, jonka maksimirangaistus on 40 vuotta vankeutta.

Muiden syytekohtien maksimirangaistukset ovat viidestä kymmeneen vuotta.

Maxwellia, 60, voi odottaa siis koko hänen loppuelämänsä kestävä vankeusrangaistus. Rangaistuksen määräämisen aikataulusta ei ole vielä tietoa.

Maxwellia ei todettu syylliseksi yhteen syytekohtaan, joka oli alaikäisen houkuttelu matkustamaan laittomien seksuaalisten tekojen toteuttamiseksi.

Maxwellin asianajaja Bobbi Sternheim kertoi valamiehistön päätöksen julistamisen jälkeen, että päätöksestä aiotaan valittaa.

-  Uskomme vakaasti Ghislainen syyttömyyteen. Olemme tietenkin erittäin pettyneitä päätökseen.

Maxwell tunnetaan mediakeisari Robert Maxwellin tyttärenä.

Kaksitoistahenkinen valamiehistö kertoi päätöksestä puoliltaöin Suomen aikaa viiden päivän pohdinnan jälkeen. Maxwell todettiin nyt syylliseksi teoista, jotka hän teki vuosien 1994 ja 2004 välisenä aikana.

Oikeudenkäynti kesti kolme viikkoa ennen valamiehistön vetäytymistä harkitsemaan päätöstä.

Maxwell on ollut vangittuna heinäkuun alusta saakka.

Loppupuheenvuoronsa aikana syyttäjät kuvailivat Maxwellia ”sofistikoituneeksi saalistajaksi, joka tiesi tarkalleen, mitä tekee”.

Maxwell kiisti oikeudenkäynnin aikana syyllisyytensä kaikkiin syytekohtiin. Maxwellin puolustusasianajajien mukaan tuomitsemiseksi ei ollut tarpeeksi todisteita. Puolustus kyseenalaisti myös Maxwellia vastaan todistaneiden kykyä todistaa neljännesvuosisata sitten tapahtuneita asioita.

Brittiläinen seurapiirijulkkis Maxwell tunnetaan mediakeisari Robert Maxwellin tyttärenä sekä yhdysvaltalaisen liikemies Jeffrey Epsteinin entisenä tyttöystävänä.

Epstein kuoli vankisellissään New Yorkissa vuonna 2019, kun hän odotti oikeudenkäynnin alkamista. 66-vuotiaan Epsteinin kuolemaa pidetään itsemurhana.

Epsteinin seksuaalirikosten vyyhtiin on linkitetty myös useita muita julkisuuden henkilöitä, joista tunnetuin lienee Britannian kuninkaalliseen perheeseen kuuluva prinssi Andrew.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU