Kotimaa
2.10.2019 08:46 ・ Päivitetty: 2.10.2019 08:46
Tämä tutkimus käynnistyy aina poliisin käyttäessä ampuma-asetta – Valtakunnansyyttäjä selvittää poliisin aseenkäyttöä Kuopiossa
Valtakunnansyyttäjän toimisto selvittää poliisin ampuma-aseen käytön Kuopion kouluhyökkäyksen yhteydessä.
Tutkinnanjohtajan tiedotteen mukaan kyseessä on normaali, esitutkintalain mukainen selvitys, joka tehdään, kun poliisi on käyttänyt asetta virkatehtävässään.
– Poliisi käytti ampuma-asetta virkatehtävässään Kuopiossa liittyen väkivaltaisuuksiin Kauppakeskus Hermannissa sijaitsevassa Savon ammattiopistossa. Poliisin ampuma-aseen käytön vuoksi tehdään esitutkintalain 3 luvun 3 §:n mukainen esiselvitys sen toteamiseksi, onko poliisimiestä syytä epäillä rikoksesta ja onko asiassa aihetta aloittaa esitutkinta, tiedotteessa kerrotaan.
Kun esiselvitys kohdistuu poliisin virkatoimeen, tutkinnanjohtajana toimii esitutkintalain mukaisesti syyttäjä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.