Kotimaa
12.2.2025 05:31 ・ Päivitetty: 12.2.2025 05:19
Tänään vietetään viittomakielten päivää – palveluiden leikkaukset varjostavat
Tänään vietetään Suomessa kansallisten viittomakielten päivää. Ne ovat suomalainen ja suomenruotsalainen viittomakieli.
Juhlaa varjostavat viittomakielisten palveluiden leikkaukset, toteaa Kuurojen Liitto tiedotteessaan.
Kuuroille tärkeä tekstipuhelupalvelu lakkautettiin vetoomuksista huolimatta vuodenvaihteessa. Samaan aikaan Kelan tulkkauspalvelussa on Kuurojen Liiton mukaan ongelmia, samoin asioiden hoitamisessa virka-ajan ulkopuolella.
Uusimpana huolena ovat Kuurojen Liiton viittomakielisten palvelujen mittavat leikkaukset. Vastaavia palveluja eivät tuota Suomessa muut tahot.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.