Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

30.7.2020 16:05 ・ Päivitetty: 30.7.2020 16:05

Tanska avaa rajansa kaikille ruotsalaisille – Tegnell: Ruotsin koronatilanne on menossa koko ajan parempaan suuntaan

Tanska kertoi torstaina avaavansa rajansa kaikille ruotsalaisille matkustajille. Tähän saakka Tanskaan ovat päässeet vain kahdentoista sellaisen ruotsalaisläänin asukkaat, joissa koronatapausten määrä on ollut alle kaksikymmentä 100 000 asukasta kohti.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Alkuviikon aikana koko joukko ruotsalaisia on käännytetty Tanskan rajoilta, koska he eivät täyttäneet Tanskan viranomaisten matkustusmääräyksiä.

Valtionepidemiologi Anders Tegnell arvioi torstaina, että maan koronatilanne on menossa koko ajan parempaan suuntaan.

– Syinä ovat muun muassa, että pidämme edelleen etäisyyttä, ja kesäsään vuoksi vietämme paljon aikaa ulkona. Kasvaneen immuniteetin merkitystä ei sitäkään voi sulkea pois, Tegnell perusteli.

Valtionepidemiologin mukaan koronavirus tulee tulevaisuudessakin vaatimaan ihmishenkiä Ruotsissa. Torstaina kerrottiin yhdeksän ihmisen kuolleen viruksen seurauksena vuorokauden aikana. Ruotsissa on rekisteröity yhteensä runsaat 5 700 koronavirukseen liittyvää kuolemantapausta eli 568 kuolemaa miljoonaa asukasta kohti. Suomessa vastaava luku on 59.

Ranskassa uusia tartuntaryppäitä

Ranska kertoi torstaina ottavansa käyttöön uusia rajoitustoimia ja muun muassa laajentavansa maskipakkoa sen jälkeen, kun maassa oli todettu useita uusia tautiryppäitä. Uusista rajoituksista on määrä kertoa tarkemmin perjantaina.

Vaikka Ranskan tartuntaluvut ovat vielä kaukana siitä, mitä ne olivat keväällä, on viranomaisten tarkasti seuraama tartuntaluku nyt jo 1,3, mikä tarkoittaa sitä. että kymmenen tartunnan saanutta ihmistä tartuttaa keskimäärin 13 muuta.

Myös Italia kertoi torstaina jatkavansa koronapandemian vuoksi määrättyä poikkeustilaa ainakin lokakuun puoliväliin saakka.
Maailmanlaajuisesti pandemia ei ole hellittämässä otettaan. Tilastosivusto Worldometerin mukaan maailmassa on rekisteröity jo pitkälti yli 17,2 miljoonaa tartuntaa. Eniten tartuntoja on Yhdysvalloissa, Brasiliassa ja Intiassa.

Tartuntojen todellinen määrä on suurempi, koska eri maiden tilastointi- ja testauskäytännöt poikkeavat toisistaan, eivätkä kaikki tartunnat koskaan tule ilmi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU