Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

30.3.2026 10:50 ・ Päivitetty: 30.3.2026 11:11

Terrafamen muutosneuvottelut ohi – luvassa irtisanomisia ja lomautuksia

Marja Luumi

Talvivaaran monimetallikaivosta Sotkamossa pyörittävän Terrafamen muutosneuvottelut ovat päättyneet.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Neuvottelujen lopputuloksena yhtiö varautuu vähentämään enintään 109 henkilötyövuotta.

Irtisanomisuhan alla olevista työtekijöistä merkittävälle osalle tarjotaan uutta työtä. Tämän odotetaan vähentävän mahdollisten irtisanomisten määrää huomattavasti, yhtiö kertoo tiedotteessa.

Lisäksi Terrafame lomauttaa työntekijöitä enintään 90 päivän ajaksi.

Säästöjä raavitaan kokoon myös työaikajärjestelyillä, joilla työtä siirretään vuorotyöstä päivävuorossa tehtäväksi.

Terrafamen mukaan muutoksilla ei ole vaikutusta yhtiön tuotantoon.

Helmikuussa alkaneiden muutosneuvottelujen tavoitteena oli parantaa yhtiön kannattavuutta vähintään kymmenellä miljoonalla eurolla vuositasolla. Terrafamen mukaan neuvotteluissa löydettiin ratkaisut tavoitteen saavuttamiseksi.

Muutosneuvottelujen syyksi ilmoitettiin kilpailukyvyn ja kannattavuuden parantaminen sekä korotetun kaivosveron kielteiset vaikutukset. Suomen kaivosveron korotus tuli voimaan tämän vuoden alusta.

Neuvottelujen alkaessa Terrafame arvioi vähennystarpeeksi enintään 120 henkilötyövuotta.

Muutosneuvottelujen piirissä oli Terrafamen koko henkilöstö. Yhtiöllä oli vuodenvaihteessa lähes 900 työntekijää.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU