Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

24.6.2021 07:14 ・ Päivitetty: 24.6.2021 07:17

THL: Koronatartuntojen väheneminen hidastunut – ulkomailla saatujen tartuntojen osuus kasvoi

LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Koko maan viikoittainen covid-19-tapausmäärä on vähentynyt noin kolmannekseen toukokuun ensimmäiseen viikkoon verrattuna.

Demokraatti

Demokraatti

Viime viikolla (14.–20.6.) tapausten väheneminen kuitenkin hidastui, THL kertoo tiedotteessaan.

Tartuntatautirekisteriin ilmoitettiin 514 uutta tapausta, noin 40 tapausta vähemmän kuin edellisellä viikolla.

Uusista tartunnoista 27 % todettiin henkilöillä, jotka olivat tartunnan toteamishetkellä karanteenissa. Ulkomailla saatujen tartuntojen osuus uusista tartunnoista kasvoi: 33 % tartunnoista oli saatu ulkomailla, kun edellisviikolla osuus oli 19 %.

Sataatuhatta asukasta kohden uusia tartuntoja ilmaantui kahden viimeksi kuluneen viikon (7.–20.6.) aikana 19, ja kahden niitä edeltävän viikon aikana 29.

Epidemiatilanne on parantunut merkittävästi valtaosalla alueista kuluneen kuukauden aikana. Useimmilla alueilla tartuntoja todetaan tällä hetkellä vähän tai ei lainkaan. Epidemian kiihtymisvaiheessa on vain Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri. Muut sairaanhoitopiirit ovat pääosin perustasolla, muutama kunta on kiihtymisvaiheessa.

Arvioitu tehollinen tartuttavuusluku on edelleen alle yhden, 0,55–0,75 (90 % todennäköisyysväli), THL tiedottaa.

Sairaalahoidossa olevien määrä vähenee edelleen

Sairaalahoidossa Covid-19-potilaita oli 23.6.2021 sairaanhoitopiirien ilmoituksen mukaan yhteensä 33, joista perusterveydenhuollon osastoilla 4, erikoissairaanhoidon osastoilla 24, ja teho-osastoilla 5 potilasta.

Viimeisen viiden vuorokauden aikana ei ole tullut yhtään uutta tehohoitopotilasta maamme keskussairaaloihin.

Myös ennusteet tulevan viikon valtakunnallisista erikoissairaanhoito- ja tehohoitojaksojen lukumääristä ovat edelleen laskussa.

Tautiin liittyviä kuolemia oli 23.6.2021 raportoitu yhteensä 969.

Koronavirustestien määrä on lievässä laskussa. Viikolla 24 tehtiin noin 90 000 testiä, mikä on noin 6 000 vähemmän kun edellisviikolla. Positiivisten testien osuus on 0,6%, mikä on samaa tasoa kuin viime viikkoina.

Testiin on THL:n mukaan edelleen syytä hakeutua lievissäkin oireissa sekä noudattaa suosituksia tartuntojen torjunnassa.

THL painottaa tiedotteessaan, että myös rokote kannattaa ottaa, kun oma vuoro tulee.

THL:n mukaan koronarokote suojaa hyvin koronavirustautia ja sen vakavia muotoja sekä virusmuunnoksia vastaan. Koko maassa noin 56 % väestöstä on saanut ainakin yhden rokoteannoksen, ja toisen annoksen 16 %.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU