Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

29.1.2022 18:58 ・ Päivitetty: 29.1.2022 18:58

Timo Soini: Riikka Purra jätettiin yksin

LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra poistui kautta aikain ensimmäisten aluevaalien tulosillasta Kuntatalolta Helsingissä 23. tammikuuta.

Perussuomalaisten takavuosien puheenjohtaja Timo Soini pohtii blogissaan entisen puolueensa tilannetta aluevaalien jälkeen.

Demokraatti

Demokraatti

– Johdin puoluetta vuodet 1997-2017. Puolue oli historiansa ja johtajansa näköinen. Jussi Halla- aho toimi puheenjohtajana neljä vuotta 2017-2021. Puolueesta tehtiin johtajansa näköinen. Riikka Purra on ollut puheenjohtaja puoli vuotta ja se ei ole vielä minkään näköinen, Soini kirjoittaa.

Soinin mukaan perussuomalaiset on edelleen elinvoimainen puolue ja sen menestys on perustunut siihen, että puolueella on ollut oma suunnitelma.

– Tämä toteutui puheenjohtaja – aikanani täysimääräisesti ja täytyy sanoa, että hyvin se toteutui myös Halla- aho aikana.

– Onko ” Purran persuilla ” suunnitelmaa ja mikä se on? Aluevaaleja ei kannata tuijottaa sokeasti, eikä sokeaksi asti.

– Perussuomalaiset voi aivan hyvin pärjätä ensi kevään eduskuntavaaleissa. Se edellyttää rytminmuutosta ja valitun puheenjohtajan tukemista; näissä vaaleissa hänet jätettiin yksin, Soini näkee.

Soinin mukaan seuraava gallup on tärkeä.

– Aluevaalit olivat ja menivät , seuraava gallup tulee ensi torstaina. Mitä se näyttää? Sillä on merkitystä, etenkin sen suhteen käykö lauma levottomaksi. Jos lukema on 17 tai yli, mitään hätää ei ole, jos se olisi alle 15….

Soinin mielestä perussuomalaisten nykyisestä puheenjohtajistosta ainoastaan Mauri Peltokangas ”osoitti selkärankaa ja tukensa puheenjohtajalle olemalla ehdolla ja laittamalla itsensä peliin näissä vaaleissa bensamainosta myöten”.

Soini pohtii myös edellisen puheenjohtajan Jussi Halla-ahon toimia. Halla-ahoa on kutsuttu mestariksi.

– Entä sitten mestari? Eduskunnan sivujen mukaan hänellä ei tällä hetkellä ole yhtään varsinaista jäsenyyttä missään valiokunnassa! Kaksi varajäsenyyttä, suuressa valiokunnassa ja hallintovaliokunnassa. Vain poutapilvellä on Eduskunnassa helpompaa. Taitaa sähkökitara kiinnostaa sähkön hintaa enemmän. Miksei mestari tue perintöprinsessaa? Puheenjohtaja Purran pitäisi jättää Hallintovaliokunnan puheenjohtajuus ja keskittyä suureen saliin ja puolueen johtamiseen. Työtaakka on tuolla kokemuksella liian iso. Tämä ei ole moite, tämä on tosiasia ja asian puolesta.

– Mestari ” hommasi ” itsensä pois valiokunnan jäsenyydestä, jolloin siitä ei voi sujuvasti siirtyä puheenjohtajaksi. Mikäli mestari tukisi puheenjohtajaa hän oli ottanut tai nyt ottaisi hallintovaliokunnan puheenjohtajuuden, jonka tehtävän hän hyvin hallitsee julkisuutta myöten. Se pitäisi myös maahanmuuttoprofiilin yllä, koska ne asiat Eduskunnassa kuuluvat tuolle valiokunnalle.

Soinin mielestä uudella vastavalitulla puoluejohdolla on paljon oppimista järjestötoiminnassa.

– Silti, Te olette vastuussa piirin vaalituloksesta. Minun aikanani moista vikinää ei juuri ollut. Puoluejohto tuki piirien johtoa ja piirien johto puheenjohtajaa. Likapyykki käytiin sisällä. Aikajanaa oli kaksikymmentä vuotta ja monet piiripomot olivat tehtävissään vuosia. Mikäli joku haukkui minut julkisesti aiheesta tai aiheetta, soitin heti ja kysyin, että mitäs sinä meinaat? Tämä on kohtelias versio. Olen aika varma, että vaalien jälkeen nykyinen puheenjohtaja ei ole soittanut piireihin, eikä piirit hänelle. Pistäkää kaapelit kuntoon, Soini kirjoittaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU