Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

8.1.2021 16:05 ・ Päivitetty: 8.1.2021 17:19

Trump ei aio noudattaa perinteitä: jättää Bidenin virkaanastujaiset väliin

LEHTIKUVA / AFP / MANDEL NGAN

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo Twitterissä, ettei aio osallistua tulevan presidentin Joe Bidenin virkaanastujaisiin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

–  Tiedoksi kaikille niille, jotka ovat asiaa kysyneet: en aio olla paikalla virkaanastujaisissa 20. tammikuuta, Trump kirjoitti.

Hän ei kertonut syytä poisjääntiinsä.

Väistyvät presidentit ovat perinteisesti aina osallistuneet seuraajansa virkaanastujaisiin sellaisessakin tapauksessa, että eivät itse ole päässeet toiselle kaudelle. Esimerkiksi George Bush osallistui Bill Clintonin virkaanastujaisiin vuonna 1993.

Edellisen kerran väistyvä presidentti jätti osallistumatta seuraajansa virkaanastujaisiin Yhdysvalloissa vuonna 1869. Tuolloin Andrew Johnson ei ollut paikalla, kun Ulysses S. Grant nousi virkaan, kertoo brittilehti Guardian.

Johnsonilla ja Trumpilla on myös sen verran yhteistä, että myös Johnsonia vastaan nostettiin syytteet virkarikoksesta, mutta senaatti vapautti hänet.

Kaikkiaan vain kolme presidenttiä on jättänyt virkaanastujaiset väliin. Johnsonin lisäksi listalla ovat John Quincy Adams vuonna 1829 ja John Adams vuonna 1801.

Toistaiseksi ei ole selvää, aikooko varapresidentti Mike Pence osallistua tilaisuuteen.

Politico kertoi aiemmin omiin lähteisiinsä vedoten, että Pence olisi osallistumassa.

Pencen osallistumispäätös helpottui lehden mukaan sen jälkeen kun Trump arvosteli julkisesti Penceä, joka ei keskeyttänyt Bidenin vahvistamista presidentiksi kongressissa.

Politicon mukaan varapresidentti Pencen edustaja oli myös vihjaillut, ettei Penceä olisi edes kutsuttu virkaanastujaisiin.

Trump oli jo aiemmin Politicon mukaan todennut avustajilleen, että ”hän tuskin on paikalla”.

Uutista päivitetty klo 19.20.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU