Talous
5.8.2025 15:27 ・ Päivitetty: 5.8.2025 15:27
Trump: Lääkeyhtiöiden tullit jopa 250 prosenttiin
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi tiistaina, että lääkkeitä Yhdysvaltoihin tuoville yhtiöille kohdistettavat tullit saattavat nousta jopa 250 prosenttiin.
Hän sanoi CNBC:n haastattelussa, että lääkeyhtiöille asetetaan aluksi pienemmät tullit, mutta vuoden tai puolentoista vuoden päästä ne nostetaan 150 prosenttiin ja myöhemmin 250 prosenttiin.
Euroopan unioni puolestaan ilmoitti tiistaina keskeyttäneensä Yhdysvaltoihin kohdistettavaksi suunniteltujen vastatullien toimeenpanon. Tämä johtuu siitä, että EU ja Yhdysvallat sopivat heinäkuussa uudesta kauppasopimuksesta.
EU oli aiemmin ilmoittanut olevansa valmis kohdistamaan Yhdysvaltoihin jopa 93 miljardin euron vastatullit. Niiden oli tarkoitus tulla voimaan elokuun alkupuolella.
Uutistoimisto AFP:n haastattelema EU-lähde totesi, että EU voi kuitenkin perua keskeytyksen, jos asiassa tapahtuu jotakin odottamatonta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.