Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.1.2018 05:26 ・ Päivitetty: 4.1.2018 05:26

Trumpin ex-kampanjapäällikön mukaan Venäjä-tutkinnassa on lähdetty harhapoluille

Paul Manafort.

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin entinen kampanjapäällikkö Paul Manafort syyttää erikoistutkija Robert Muelleria ja maan oikeusministeriötä valtuuksien ylittämisestä Venäjä-tutkinnassa.

Manafortin syytteen mukaan ministeriö ja apulaisoikeusministeri Rod Rosenstein antoivat Venäjä-tutkinnassa vastaavalle Muellerille liian laajat valtuudet tutkia Venäjän ja Trumpin kampanjatiimin mahdollista yhteistä juonittelua vuoden 2016 presidentinvaaleissa.

Manafortin mukaan Mueller on tutkinnassa harhautunut pois sen alkuperäisestä kohteesta eli Venäjän ja Yhdysvaltojen mahdollisesta juonittelusta kampanjan aikana. Hänen mukaansa Mueller on keskittynyt asioihin, jotka tapahtuivat vuosia ennen kampanjaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU