Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

17.1.2022 16:37 ・ Päivitetty: 17.1.2022 16:37

TS: Presidentti Niinistö ei matkusta Pekingiin – ministeri Kurvinen matkustaa

LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Presidentti Sauli Niinistö ei lähde seuraamaan Pekingin talviolympialaisia. Presidentin kanslia vahvisti maanantaina Turun Sanomille, ettei Niinistö matkusta Kiinaan Suomen koronatilanteen takia.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

-  Tasavallan presidentti ei matkusta Pekingin talviolympialaisiin. Matka ei ole mahdollinen Suomen koronatilanteen nopean heikkenemisen takia. On myös tarpeen läheltä seurata Euroopan turvallisuuskeskustelua ja tilanteen edellyttäessä osallistua siihen, presidentin kanslia ilmoitti.

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) edusti Suomen valtiojohtoa Tokion kesäolympialaisissa viime kesänä. Ylen mukaan Kurvinen matkustaa myös Pekingin talviolympialaisiin kisojen ”päättäjäisten tienoilla”.

Pekingin talviolympialaiset järjestetään 4.-20. helmikuuta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU