Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

30.1.2024 11:06 ・ Päivitetty: 30.1.2024 11:06

Tuhansien odotetaan osoittavan mieltä torstaina – Satonen ja Bergbom hallituksesta paikalla

LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN
Mielenosoittajia kokoontui vuonna 2018 Senaatintorille SAK:n järjestämään aktiivimallin vastaiseen mielenilmaukseen.

Helsingin Senaatintorille odotetaan torstaina tuhansia mielenosoittajia vastustamaan hallituksen toimia.

Demokraatti

Demokraatti

Palkansaajakeskusjärjestöjen SAK:n ja STTK:n jäsenliitot järjestävät tällä viikolla myös mittavia poliittisia lakkoja, joihin on arvioitu osallistuvan lähes 300 000 palkansaajaa: yli 230 000 SAK:laisten liittojen ja noin 60 000 STTK:laisten liittojen jäsentä.

Stop nyt! -mielenosoituksella on tarkoitus osoittaa hallitukselle, että sen tapa valmistella ja toteuttaa työelämään ja sosiaaliturvaan osuvat heikennykset ja leikkaukset eivät ole oikein. Ay-liike on kritisoinut hallitusta siitä, että se ei ole kuunnellut kaikkia osapuolia ja välittänyt ihmisille tulevista seurauksista.

Pääkaupunkiseudun julkinen liikenne ei ole lakossa mielenosoituspäivänä. Järjestöt ovat kutsuneet myös muita kuin palkansaajia torille. Tällä hetkellä mukaan on ilmoittautunut opiskelijoiden, työttömien ja eläkelaisten edunvalvontajärjestöjä.

Tilaisuuteen saapuu hallitus- ja oppositiopuolueiden edustajia. Kokoomusta edustaa työministeri Arto Satonen, perussuomalaisia kansanedustaja Miko Bergbom, SDP:tä puheenjohtaja Antti Lindtman ja vasemmistoliittoa puheenjohtaja Li Andersson.

Tiedotteen mukaan hallituspuolueiden edustajilla on mahdollisuus perustella hallituksen toimia ja oppositiopuolueiden puheenjohtajilla on mahdollisuus esitellä vaihtoehtoja näille toimille. Tilaisuudessa haastatellaan myös ammattiliittojen puheenjohtajia.

Tilaisuus alkaa kello 12 ja päättyy kello 14.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU