Politiikka
10.2.2019 16:01 ・ Päivitetty: 10.2.2019 16:01
Tuomioistuin päätti viime vuonna, ettei hakkeri Lauri Lovea luovuteta USA:han – nyt hän haluaa tietokoneensa takaisin
Suomalaissyntyinen hakkeri Lauri Love, 34, haluaa Britannian viranomaisten vuosia sitten takavarikoimat tietokoneensa takaisin, kertoo BBC.
Love vetoaa toista sataa vuotta vanhaan lakiin, jonka mukaan poliisin takavarikoima omaisuus on palautettava. Love toteaa myös, etteivät viranomaiset ole nostaneet häntä vastaan syytteitä, joten omaisuus tulisi palauttaa.
Viranomaisten mukaan koneita ei ole palautettu, koska Love ei ole suostunut purkamaan kaikkien niillä olevien tiedostojen salausta.
Tuomioistuin päätti viime vuonna, ettei Lovea luovuteta Yhdysvaltoihin, joka haluaa hänet vastamaan useista epäillyistä tietomurroista, jotka kohdistuivat muun muassa puolustusministeriöön ja keskuspankkiin. Love on kiistänyt syytteet.
Suomessa asiasta kertoi ensin Yle.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.