Työmarkkinat
20.2.2023 09:04 ・ Päivitetty: 20.2.2023 09:05
”Työtaistelut ovat jatkuneet tiiviinä” – autoliikennealoja sovitellaan tänään iltapäivällä
Kuorma-auto-, säiliöauto- ja öljytuote-, sekä terminaalitoiminta-alan lakot jatkuvat kymmenillä työpaikoilla eri puolilla Suomea. Sovittelua jatketaan tänään iltapäivällä.
Autoliikennealojen sovittelu jatkuu tänään iltapäivällä kello 13 valtakunnansovittelijan toimistossa. Linja-autohenkilökunnan ja huoltokorjaamojen osalta sovittelu jatkuu huomenna tiistaina.
Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT:n työehtosopimusten sovittelua jatkettiin autoliikenteen kolmella alalla viikonloppuna, mutta tuloksia ei saatu, joten työtaistelu jatkuu.
Lakossa on tällä hetkellä kuorma-autoyritysten ja jätekuljetusyritysten työntekijöitä ja työtaistelu jatkuu myös säiliöauto- ja öljyalan työpaikoilla. Kolmantena autoliikenteen alana lakkoillaan terminaalitoiminta-alan työpaikoilla eri puolella Suomea.
Liiton toimitsijat ovat kiertäneet jälleen tänään maanantaina aamusta alkaen työpaikoilla tapaamassa lakkovahteja.
– Työtaistelut ovat jatkuneet eri puolilla Suomea tiiviinä, AKT:n järjestöpäällikkö Juha Häkkinen kertoo tiedotteessa.
AUTOLIIKENTEEN aloilla on tähän mennessä annettu kertaalleen sovintoehdotus 14. helmikuuta. AKT:n mukaan ehdotuksesta oli karsittu kaikki liiton jäsenille tärkeät tekstikysymykset, joilla olisi vaikutettu työntekijöiden työoloihin ja korvattu työn kuormitusta.
Lisää aiheesta
– Tämän lisäksi myös palkkaratkaisut olivat riittämättömiä, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko linjaa tiedotteessa.
– Sovintoehdotuksissa ei ollut otettu lainkaan huomioon tekstikohtaisia parannuksia, joita AKT oli tavoitellut, AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom toteaa.
Sovintoehdotuksista oli karsittu AKT:n mukaan tärkeät tavoitteet, joilla otetaan huomioon työn kuormitusta, vaativuutta ja työolosuhteita.
EHDOTUKSESSA oli kuitenkin esimerkiksi säiliöauto- ja öljytuotealoilla työaikoihin liittyvä ratkaisu. AKT arvioi, että tällä tekstiratkaisulla työnantaja voisi yksipuolisesti ja ilman painavaa syytä direktio-oikeudella muuttaa jo aiemmin vahvistettuja työvuoroja, mikä hankaloittaa entisestään työn ja vapaa-ajan yhteensovittamista kolmivuorotyössä.
– Autoliikenteen aloilla työpäivät ovat erittäin pitkiä ja raskaita, tiedotteessa todetaan.
Kokko muistuttaa, että työehtosopimusneuvottelut ovat kaksisuuntainen tie:
– Työnantajaliitot ovat neuvotteluissa aktiivisesti ehdottaneet useisiin työehtoihin heikennyksiä. Neuvotteluissa on sivuutettu työntekijöille olennaisia työehtosopimuskysymyksiä myös kuorma-auto-, ympäristöhuolto- ja terminaalitoiminta-aloilla.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Työmarkkinat
19.2.2023 20:02
Ahtausalan työriitaan ei sopua – AKT hylkäsi sovintoesityksen: ”Palkkatarjous kasvoi vain minimaalisesti”
