Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Urheilu

26.9.2016 13:37 ・ Päivitetty: 26.9.2016 13:37

UL: Olympiakomitean pomo ei hae jatkoa — lähtö avaa puheenjohtajapelin

Urheilulehden mukaan Suomen Olympiakomitean puheenjohtaja Risto Nieminen ei asetu ehdolle jatkokaudelle. Niemisen nelivuotinen kausi puheenjohtajana päättyy marraskuussa.

Olympiakomitea valitsee puheenjohtajansa marraskuussa pidettävässä syyskokouksessa.

Nieminen, 65, nousi Olympiakomitean puheenjohtajaksi marraskuussa 2012. Hän kukisti puheenjohtajavaalissa vastaehdokkaansa Jukka Rauhalan ja Olympiakomitean edellisen puheenjohtajan Roger Talermon. Ennen Olympiakomitean puheenjohtajuutta Nieminen työskenteli Veikkauksen toimitusjohtajana vuodet 2001–12.

Nieminen on myös valtakunnallisen liikunta- ja urheilujärjestö Valon puheenjohtaja. Jo pitkään kiinni toisissaan olleet Valo ja Olympiakomitea yhdistyvät ensi vuoden alussa. Järjestölle luodaan uusi nimi, brändi ja ilme tämän vuoden syksyllä.

Kansainvälinen olympiakomitea KOK nimitti helmikuussa Niemisen Pekingin talviolympialaisten 2022 koordinaatiokomission jäseneksi. Komissiossa on 15 jäsentä, ja se toimii yhteistyössä Pekingin olympialaisten paikallisten järjestäjien kanssa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU