Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

17.10.2023 09:56 ・ Päivitetty: 17.10.2023 10:07

Ulf Kristersson: En halua, että ruotsalaiset alkavat peitellä kansallisuuttaan ulkomailla

Lehtikuva / AFP

Pääministeri Ulf Kristerssonin mukaan terroriuhka Ruotsia vastaan on todellinen, mutta ulkomailla matkustavien kansalaisten pitää silti uskaltaa näyttää ruotsalaisuuttaan.

Demokraatti

Demokraatti

Brysselissä maanantaina kaksi ihmishenkeä vaatinut terrori-isku oli suunnattu nimenomaan ruotsalaisiin, ja juuri heidän kansallisuutensa takia, Kristersson kertoi tiistaina pitämässään tiedotustilaisuudessa.

– Silti en halua, että ruotsalaisten pitäisi alkaa peitellä kansallisuuttaan. Meidän pitää halutessamme pystyä kulkemaan maailmalla lippumme sinikeltaisissa väreissä, Kristersson sanoi.

Hänen mukaansa terrorismiuhalla halutaan lähinnä luoda kauhua. Terroristit yrittävät hiljentää ja saada ruotsalaiset tottelemaan heitä.

– Se ei tule onnistumaan.

KAKSI ruotsalaista jalkapalloturistia ammuttiin eilen Brysselissä ennen Belgian ja Ruotsin jalkapallo-ottelua. Myös paikallinen taksiautoilija haavoittui ammuskelussa vakavasti.

Kristerssonin mukaan surmattujen omaiset on tavoitettu, ja hallitus on esittänyt heille osanottonsa.

Lisää aiheesta

Teosta epäilty, laittomasti Belgiassa oleskellut tunisialaismies sai myöhemmin surmansa pidätystilanteessa.

Hän oli esittäytynyt sosiaalisessa mediassa ISIS-järjestön kannattajaksi.

– Tiedämme hänen ainakin käyneen aiemmin myös Ruotsissa. Tämä ei ole poikkeuksellista, koska Euroopassa rajojen yli liikkuminen on helppoa, Kristersson sanoo.

Pääministerin mukaan Ruotsin viranomaisten on nyt tarkistettava aiempaakin tarkemmin, kuinka paljon maassa oleskelee vastaavanlaisia vaaralliseksi luokiteltuja ihmisiä. Kristerssonin mukaan heidät pitää saada pois Ruotsista välittömästi.

– Näistä veriteoista huolimatta meidän ei pidä tinkiä omista vapauksistamme, Kristersson julisti.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU