Politiikka
4.11.2021 16:31 ・ Päivitetty: 4.11.2021 16:31
Useita osakesäästötilejä avanneiden verosanktioihin esitetään lievennystä
Hallitus esittää lakimuutosta, jonka mukaan useamman osakesäästötilin avanneelle ei enää jatkossa määrätä veronkorotusta, jos kyse on ollut erehdyksestä ja varoja on ollut vain yhdellä tilillä.
Lain mukaan henkilöllä saa olla kerrallaan vain yksi osakesäästötili. Jos osakesäästötilejä on useita, verottaja on määrännyt niistä jokaiselle 10 euron veronkorotuksen päivää kohti. Tarkoituksena on ollut sanktioida osakesäästötilin 50 000 euron talletuskaton kiertäminen.
Verottaja on määrännyt noin 200 ihmiselle veronkorotusta useamman osakesäästötilin avaamisesta viime vuonna. Joissakin tilanteissa veronkorotuksia on määrätty useita tuhansia euroja, vaikka useasta tilistä ei ole saatu verotuksellista hyötyä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.