Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

16.9.2017 04:57 ・ Päivitetty: 16.9.2017 04:58

USU: Perussuomalaisten kaljakannoista uutta tietoa – Hakkarainen vaikenevien joukossa

Yli puolet perussuomalaisten kansanedustajista kannattaa vahvojen oluiden tuomista päivittäistavarakauppaan, kertoo Uutissuomalainen. Uutissuomalaisen mukaan kymmenen perussuomalaisten kansanedustajaa seitsemästätoista kannattaa asiaa varmuudella. Lukumäärä saattaa kuitenkin vielä kasvaa, sillä osa ei kerro kantaansa.

Uutissuomalaisen kyselyyn eivät eduskuntaryhmästä vastanneet Mika Niikko ja Arja Juvonen. Kantaansa eivät vielä kertoneet perussuomalaisten ensimmäinen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Laura Huhtasaari sekä kansanedustajat Ville Vähämäki, Sami Savio, Toimi Kankaanniemi ja Teuvo Hakkarainen.

Oppositiossa olevat perussuomalaiset ovat avainasemassa tulevassa alkoholiäänestyksessä, sillä osa hallituspuolueiden kansanedustajista äänestää lakiesityksen ensimmäisessä käsittelyssä hallituksen esitystä vastaan.

Ruokakaupassa myytävien juomien sallituksi enimmäispitoisuudeksi esitetään 5,5:tä prosenttia. Lisäksi esitetään, että ruokakaupassa saa myydä myös muutoin kuin käymisteitse valmistettuja juomia. Täten niin sanotut limuviinat sallittaisiin. Hallituksen esitystä uudeksi alkoholilaiksi on näillä näkymin määrä käsitellä eduskunnassa ensi viikolla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU