Talous
20.5.2025 08:43 ・ Päivitetty: 20.5.2025 11:16
Välikysymys velkaantumisesta – näihin hallituksen outouksiin oppositio haluaa vastauksia
Keskustan, SDP:n ja Liike Nytin välikysymyksessä ihmetellään, minä vuonna tarkalleen ottaen hallitus aikoo lopettaa Suomen velkaantumisen – ja mitä puoliväliriihen veronalennuksilla oikeasti saavutetaan.
Oppositiokolmikko kertoi tänään jättämänsä välikysymyksen tarkoituksista eduskunnassa.
Kysymyksen laatinut keskusta haluaa tietää, pitääkö hallitus kiinni velkatavoitteistaan ja sadan tuhannen uuden työllisen lupauksesta – ja milloin velkaantuminen oikeasti saadaan lopetettua.
– Talouden kasvu ja työpaikat ovat toiveiden varassa. Vero- ja muilla päätöksillä suositaan suurimpia yrityksiä, vaikka työpaikat tulevat ennen muuta pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Hallituksen ja lähinnä kokoomuksen omia eturyhmiä suosivat veronalennukset tehdään velaksi, keskusta ryöpyttää.
SDP:N eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen mielestä on outoa, miten helposti hallitus hylkäsi päätavoitteensa velkaantumisen taittamisesta. Sen varjolla julkistaloutta on kuitenkin sopeutettu rajusti jo parin vuoden ajan.
– Yhtäkkiä Suomella on varaa miljardiluokan veronalennukseen, jonka suurimmat hyötyjät ovat ministerien tuloluokkaan kuuluvat. Kaiken lisäksi hallitus tekee veronalennusten rahoittamiseksi miljardin suuruisen loven valtion eläkerahastoon, Tuppurainen sanoo tiedotteessa.
Hän muistuttaa, miten monet ekonomistit ovat jo tyrmänneet hallituksen puheet veronkevennysten kasvua tukevista dynaamisista vaikutuksista.
Lisää aiheesta
LIIKE NYTIN puheenjohtaja, kansanedustaja Harry Harkimo harmittelee, miten hallituksen valitsemat arvonlisäveron muutokset ja kotitalousvähennyksen karsiminen kuormittavat yksinyrittäjiä ja pienyrityksiä.
– Olen oikeistolainen ja kannatan lujasti markkinataloutta. Mutta näissä veronalennuksissa mentiin rajan yli. En voi mitenkään hyväksyä sitä epäoikeudenmukaisuutta ja kohtuuttomuutta, minkä hallitus on tekemässä, Harkimo avautuu tiedotteessa.
VASEMMISTOLIITTO ja vihreät eivät liittyneet mukaan tähän välikysymykseen. Vihreät kertoi tänään jättävänsä oman ”varjovälikysymyksensä” samasta aiheesta.
Eduskunnan säännöt eivät tätä tapaa kuitenkaan tunne, joten kysymys toimii lähinnä keskustelun herättäjänä.
Vihreiden mukaan oman näkökulman esittämisellä he haluavat korostaa aatteellista eroaan muihin oppositiopuolueisiin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
20.5.2025 11:15
Koskela: Vasemmistoliittoa ei pyydetty mukaan välikysymykseen – tulossa oma epäluottamuslause