Kotimaa
19.10.2021 13:45 ・ Päivitetty: 19.10.2021 13:45
Vanhan kaivon kansi petti: 7-vuotias selvisi säikähdyksellä
Pelastuslaitos sai tiistaina iltapäivällä kahden aikaan hälytyksen Vantaan Katrintielle kaivoon pudonneesta lapsesta.
7-vuotias poika oli ollut yksityisellä piha-alueella ilmeisesti sisarustensa kanssa, kun hänen altaan oli pettänyt vanha kaivon kansi ja poika oli pudonnut kaivoon, kertoo paloesimies Joni Leino Keski-Uudenmaan pelastuslaitokselta. Kaivossa oli hänen arvionsa mukaan noin kolme metriä vettä.
- Kun pelastuslaitos tuli paikalle, lapsi pysyi itse pinnalla, mutta annoimme heti köyden kaivoon ja pelastimme hänet tikkaita apuna käyttäen.
Poika ei osannut omien sanojensa mukaan uida, mutta hän nojautui apua odottaessaan kaivon reunaan, Leino kertoo.
Pelastuslaitos pääsi paikalle nopeasti ja poika saatiin turvaan. Hän oli hyvin kylmissään, mutta ei loukkaantunut tilanteessa. Ensihoito tarkasti hänen vointinsa.
Vanhojen kaivojen kannet on syytä tarkistaa.
Paloesimies kiittelee toisten lasten toimintaa. He kertoivat putoamisesta heti aikuisille, jotka soittivat hätänumeroon.
Leino arvioi, ettei lapsi ehtinyt olla kaivossa montaa minuuttia.
- Heti soitosta oltiin reilusti alle viidessä minuutissa kohteessa.
Leino muistuttaa, että vanhojen kaivojen kannet on syytä tarkistaa ja korvata tarvittaessa kunnon kannella, ettei vastaavia onnettomuuksia tapahtuisi.
Pelastuslaitos sulki Vantaan kaivon.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.