16.8.2019 06:51 ・ Päivitetty: 16.8.2019 06:51
Varman sijoitukset tuottivat lähes 7 prosenttia – tuottoisin alkuvuosi 20 vuoteen
Työeläkeyhtiö Varman sijoitukset tuottivat tammi-kesäkuussa 6,9 prosenttia. Yhtiön mukaan kyse on tuottoisimmasta alkuvuodesta 20 vuoteen.
Vuosi sitten Varman sijoitukset tuottivat 1,7 prosenttia.
Sijoitusten markkina-arvo nousi 46,5 miljardiin euroon. Parhaiten tuottivat noteeratut osakkeet, 15,3 prosenttia.
Myös muiden osakkeiden, korkosijoitusten, pääomasijoitusten, hedgerahastosijoitusten ja kiinteistösijoitusten tuotot päätyivät plussalle.
– Ensimmäisen puolen vuoden tuotot olivat hyviä, vaikka reaalitalouden epävarmuus on selvästi noussut, arvioi Varman toimitusjohtaja Risto Murto tiedotteessa.
Vuoden ensimmäinen neljännes oli Varmalle vahvin. Toisella neljänneksellä tuottokehitys maltillistui, mutta kaikkien omaisuuslajien tuotot olivat edelleen positiivisia.
– Kiristyvä kauppasota ja hidastuva globaali teollisuustuotanto iskevät väistämättä Suomen talouskasvuun. Samaan aikaan alhaisten korkojen taloutta elvyttävä voima vähenee, Murto sanoo.
Lisää aiheesta
Hän viittaa Yhdysvaltojen Kiinan väliseen kiihtyvään kauppasotaan, jolla on vaikutuksia reaalitalouteen.
Varman kilpailijan Ilmarisen sijoitukset tuottivat tammi-kesäkuussa 6,0 prosenttia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Mielipiteet
16.8.2019 06:07
Kesän lapsellisia ajatuksia
Politiikka
15.8.2019 16:19
Puheenjohtajaehdokas Kaikkonen: Pienet eläkkeet 1000 euroon viimeistään ensi vaalikaudella
Politiikka
15.8.2019 10:30
Iranin ulkoministeri Mohammed Javad Zarif vierailee Suomessa
Politiikka
15.8.2019 11:06
Sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäälliköksi on valittu Kirsi Varhila
Talous
15.8.2019 11:38
Käytettyjen autojen tuonti ulkomailta kasvanut räjähdysmäisesti