Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

20.2.2019 08:12 ・ Päivitetty: 20.2.2019 08:12

Väyrysellä taas velmu suunnitelma: Europarlamenttiin ja kansanedustajaksi – ”Hoitaisin osan aikaa kumpaakin tehtävää”

Kansanedustaja Paavo Väyrynen haluaa europarlamentaarikoksi ja kansanedustajaksi.

Demokraatti

Demokraatti

”Johdan Tähtiliikkeen puheenjohtajana sen kampanjaa molemmissa vaaleissa. Jos tulisin valituksi molempiin parlamentteihin, hoitaisin osan aikaa kumpaakin tehtävää. Kun työskentelisin aluksi Euroopan parlamentissa, eduskuntaan pääsisi uusmaalainen varakansanedustajamme. Eduskuntaan palattuani Euroopan parlamenttiin nousisi varasijalle noussut eurovaaliehdokkaamme.”

Väyrysen mukaan sama koskee myös muita tähtiliikkeen ehdokkaita, jotka pyrkivät molempiin parlamentteihin.

”Tarjolla on siis kansanedustajuuksien ja Euroopan parlamentin jäsenyyksien lisäksi varaedustajan tehtäviä. Tähtiliike lähtee siitä, että osa ehdokkaistamme on mukana molemmissa vaaleissa. Tätä kautta saamme myös vetoapua eduskuntavaaleihin, joissa vaalityötämme vaikeuttaa valtamedian räikeä yksipuolisuus.”

Väyrynen kirjoittaa asiasta blogissaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU