Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

1.7.2022 05:15 ・ Päivitetty: 1.7.2022 05:15

Venäjä iski ohjuksin Odessaan

Etelä-Ukrainan Odessan alueella ainakin 17 ihmistä on kuollut Venäjän ohjusiskuissa Odessan alueella.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ainakin 14 ihmistä on kuollut yhdeksänkerroksiseen asuinrakennukseen osuneessa ohjusiskussa, kertoo Ukrainan valtion hätäpalvelu. Myös ainakin 30 ihmisen kerrotaan haavoittuneen varhain perjantaina tapahtuneessa iskussa.

Lisäksi ainakin 3 ihmistä on kuollut ja yksi haavoittunut toisen venäläisohjuksen osuttua alueella sijaitsevaan vapaa-ajan keskukseen, hätäpalvelu kertoo.

Maanantaina Venäjän isku ostoskeskukseen Keski-Ukrainan Krementshukissa vaati ainakin 18 kuolonuhria.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU