Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

10.9.2023 08:01 ・ Päivitetty: 10.9.2023 07:19

Venäläiset pääsivät taas äänestämään – myös Ukrainalta vallatuilla alueilla

Lehtikuva / AFP
Moskovalaisia ennakkoäänestämässä 8. syyskuuta alkaneissa aluevaaleissa.

Venäjällä järjestetään sunnuntaina kymmeniä alue-, paikallis- ja kuvernöörinvaaleja. Osa vaaleista toimitetaan myös juridisesti Ukrainaan kuuluvilla miehitysalueilla.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Pääkaupungissa Moskovassa äänestetään pormestarista. Tehtävässä jatkaa lähes varmuudella viran nykyinen haltija, Kremlin hallintoa tukeva Sergei Sobjanin.

Presidentti Vladimir Putinin puolue Yhtenäinen Venäjä on ennakkosuosikki, mutta vaalien odotetaan silti antavan kiinnostavia signaaleja kansan mielialoista. Kansainvälisten arvioiden mukaan äänestystuloksesta ja vaaliaktiivisuudesta voidaan päätellä jotain hallinnon todellisesta suosiosta.

ERIKOISINTA vaalinäytelmää esitetään Ukrainassa, missä viranomaiset ovat järjestävinään vaalit neljällä Venäjän osin miehittämällä alueella.

Venäjä väitti viime vuonna liittäneensä itseensä neljä Ukrainalle kuuluvaa aluetta eli Donetskin, Luhanskin, Hersonin ja Zaporizhzhjan.

Suurin osa ulkovalloista ei ole tunnustanut kansainvälisen oikeuden vastaista järjestelyä.

Lisäksi ”vaalit” järjestetään Krimin niemimaalla, jonka Venäjä valtasi laittomasti itselleen jo vuonna 2014.

Lisää aiheesta

UKRAINA on tuominnut kaikki edellä mainitut niin sanotut vaalit.

Jonkinlaista äänestystä on ilmeisesti yritetty järjestää miehitysalueilla jo useiden päivien ajan ennen sunnuntaita.

Open Democracy -sivuston mukaan yli puolet alueiden ”vaaliluetteloissa” olevista äänestäjistä on muualta tulleita tai tuotujaa venäläisiä, joilla ei ole mitään aiempaa yhteyttä kyseisiin ukrainalaisalueisiin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU