Politiikka
1.8.2018 08:11 ・ Päivitetty: 1.8.2018 08:11
Vihreiden Aalto kehuu Pennasen tekoa rohkeaksi: ”Suomen palautuspolitiikka kestämätöntä”
Vihreiden puheenjohtaja Touko Aalto haluaa keskeyttää turvapaikanhakijoiden palautukset Afganistaniin. Aalto kommentoi asiaa Twitterissä. Hänen mukaansa Suomen palautuspolitiikka on kestämättömällä pohjalla.
Maastapoistot nousivat eilen taas keskusteluun, kun vihreiden lainsäädäntösihteeri Aino Pennanen poistettiin Finnairin lennolta. Pennanen kertoi STT:lle yrittäneensä estää toisen lennolla olleen henkilön poistamisen maasta ja kieltäytyi siksi istumasta lennolla.
Aalto kehui Pennasen tekoa rohkeaksi.
Rohkea @AinoPennanen yritti estää ihmisen pakkopalautuksen.
Huutavien ihmisoikeusongelmien esiin nostaminen ei voi olla kiinni vain yksittäisten ihmisten kansalaisrohkeudesta.
Virallisen Suomen on herättävä. @KaiMykkanen https://t.co/rF6tATxfcg #stopdeportations
— Touko Aalto (@ToukoAalto) 31. heinäkuuta 2018
Sinisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo taas korostaa, ettei yhdelläkään poliitikolla ole valtuutta ottaa oikeutta omiin käsiinsä.
– Suomen laki on kaikille sama. Vihreät kunnioittavat perustuslakia ja lainsäädäntöä vain silloin kuin heille itselleen sopii, Elo sättii tiedotteessaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.