Politiikka
25.11.2023 10:38 ・ Päivitetty: 25.11.2023 10:43
SDP:n Lindtman: Ukrainalle rahasumma jokaisesta rajan ylittäneestä – Vihreiden Virta: Venäjän toiminta itärajalla on saatava loppumaan
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painottaa, että Venäjän toiminta itärajalla on tuomittavaa ja se on saatava loppumaan.
- Turvaa hakevat ihmiset eivät ole ongelma, vaan vieraan valtion painostamistarkoituksessa käynnistämä operaatio Suomea kohtaan on.
Virta puhui lauantaina aamupäivällä vihreiden puoluevaltuustolle Tampereella.
Puheenjohtaja myös muistutti, ettei Suomi saa tässäkään tilanteessa luopua oikeusvaltioperiaatteistaan, vaikka Venäjä pyrkiikin horjuttamaan suomalaista arvopohjaa.
- On keskeistä ettemme luovu periaatteista painostuksen alla, emme alistu pyrkimyksille käännyttää suomalaisia toisiaan vastaan, Virta sanoi.
Hän korosti, että päätökset tulee valmistella huolellisesti oikeusvaltioperiaatteiden mukaisesti silloinkin, kun paine on kova.
- Me emme hyväksy, että oikeuskanslerin työtä on jopa ministeritason päättäjien toimesta arvosteltu. Korkeimman laillisuusvalvojan työtä ei tule missään tilanteessa politisoida.
Virta myös muistutti, että vihreiden puoluejohto ja eduskuntaryhmän enemmistö ovat antaneet tukensa hallituksen päätökselle sulkea itärajan henkilöliikenteen rajanylityspaikat Raja-Jooseppia lukuun ottamatta.
SUURIMMAN oppositiopuolueen SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mielestä itärajan voisi sulkea myös kokonaan erittäin poikkeuksellisessa tilanteessa.
- Jos mikään muu ei auta ja Suomen turvallisuus sitä edellyttää ja nämä laissa määrätyt edellytykset täyttyvät, hän sanoi lauantaina Ylen Ykkösaamussa.
Lindtman korosti, että kyse on ihmisten käyttämisestä välineenä Venäjän operaatiossa, jossa häikäilemättömästi pyritään horjuttamaan Suomea monella tapaa.
- Ilmiselvästi tässä on kysymys paitsi siitä, että pyritään ohjaamaan huomiota pois Ukrainasta, myös saattamaan Suomi hankalaan asemaan, hän sanoi.
- Ainoa tapa reagoida tähän on päättäväisesti ja nopeasti. Ja minusta nämä toimet, joita hallitus on tehnyt, ovat paikallaan.
Lindtman huomautti, että asiassa on myös inhimillinen näkökulma. Myös siksi päättäväinen ja nopea toiminta on tärkeää.
- Jos näin ei tapahdu, niin silloinhan on riski siitä, että yhä uusia hyväksikäytettäviä ihmisiä tuodaan erittäin vaikeisiin olosuhteisiin tiettömien taipaleiden taakse kylmään.
LINDMAN myös ehdottaa, että jokaista Venäjän ohjaamaa rajanylittäjää kohden laitettaisiin satatuhatta euroa Euroopan rauhanrahastoon, josta tuetaan Ukrainaa taistelussa Venäjää vastaan.
Hän sanoi Ylen Ykkösaamun haastattelussa lauantaina, että Suomi voisi keskustella järjestelystä Euroopan Unionin kanssa ja rahat voisivat tulla EU:lta tai EU-mailta.
Hänen mukaansa näin voitaisiin lähettää Venäjälle viesti siitä, ettei se tällaisella toiminnalla onnistu tavoitteessaan.
- Tuki Ukrainalle ei horju. Huomio Ukrainasta ei mene pois, vaan päinvastoin. Toimimme täällä toisin.
Hän huomautti, että Euroopan rauhanrahastosta on jo aiemmin annettu merkittävää tukea Ukrainalle taistelussa Venäjää vastaan.
Lindtman kertoi, ettei ole vielä keskustellut ajatuksestaan hallituksen kanssa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.