Kotimaa
9.8.2023 07:22 ・ Päivitetty: 9.8.2023 07:22
Viime vuoden vappuna väkijoukkoon kaahannut mies oli tekohetkellä syyntakeeton
Helsingissä Pohjoisesplanadilla viime vuoden vappuna väkijoukkoon kaahannut mies oli tekohetkellä syyntakeeton eli ei ymmärtänyt tekoaan.
Mies on ollut esitutkinnan aikana mielentilatutkimuksessa, jossa hänet on todettu syyntakeettomaksi, ilmenee syyttäjän haastehakemuksesta.
Helsingin käräjäoikeus alkoi tänään käsitellä 35-vuotiasta miestä vastaan nostettuja syytteitä. Miestä syytetään muun muassa 11:stä tapon yrityksestä.
Tapahtuma-aikaan toissa vappuaattona Pohjoisesplanadilla oli paljon ihmisiä, joista kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut vakavasti.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.