Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

6.10.2020 04:31 ・ Päivitetty: 6.10.2020 04:31

Vuosaaren palkkamurha: tällä viikolla oikeudessa kuullaan miehiä, jotka on aiemmin tuomittu Volkan Ünsalin murhasta elinkautiseen

Jari Aarnio.

Vuosaaren palkkamurhan oikeudenkäynnissä kuullaan tällä viikolla todistajina miehiä, jotka on aiemmin tuomittu ruotsalais-turkkilaisen Volkan Ünsalin murhasta elinkautiseen. Tänään vuorossa on viisikymppinen mies, joka asui tapahtumien aikaan, syksyllä 2003 asunnossa, jossa Ünsal murhattiin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Uudessa oikeudenkäynnissä ovat syytettynä huumepoliisin entinen päällikkö Jari Aarnio ja United Brotherhoodin entinen johtohahmo Keijo Vilhunen. Epäilynä on, että Aarnio tiesi henkirikoksesta etukäteen, muttei estänyt sitä. Vilhusta taas epäillään yhdeksi murhan tekijöistä.

Molemmat kiistävät syytteen murhasta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU