Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

14.5.2019 17:46 ・ Päivitetty: 14.5.2019 17:46

WHO julkaisi suositukset muistisairauksien ehkäisyyn

Maailman terveysjärjestö WHO on julkaissut ensimmäistä kertaa suositukset muistisairauksien ehkäisyyn.

Lähes 50 miljoonaa ihmistä maailmassa sairastaa jotain muistisairautta, ja luvun pelätään jopa kolminkertaistuvan vuoteen 2050 mennessä.

Nykyisillä lääkkeillä muistisairauksia ei voi parantaa eikä niiden kehittymistä pysäyttää, joten sairauksien ehkäiseminen on keskeisellä sijalla.

Muistisairauksia ehkäisevät ainakin terveellinen ruokavalio ja fyysinen aktiivisuus. Myös mielekäs tekeminen ja sosiaaliset suhteet vaikuttavat ehkäisevästi.

Riskitekijöitä taas ovat korkea verenpaine ja kolesteroli sekä diabetes. Myös masennuksella on vaikutusta.

Suositusten taustalla on muun muassa pohjoismaisen Nordic Brain Network -tutkimusverkoston työ.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU