Talous
3.4.2025 04:43 ・ Päivitetty: 3.4.2025 04:44
Yhdysvallat asetti jättimäiset tullit joka suuntaan – voimaan jo lähiviikkoina
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin keskiviikkona ilmoittamat uudet tuontitullit astuvat voimaan jo seuraavan viikon aikana.
Valkoisen talon mukaan Yhdysvaltain kauppakumppaneilleen asettamat tuontitullit tulevat voimaan vaiheittain 5. huhtikuuta ja 9. huhtikuuta.
Yhdysvaltain mukaan uusien tuontitullien perustaso on 10 prosenttia ja koskee kaikkia maita. Näiden perustason tullien on määrä astua voimaan lauantaina.
Osaa maista koskevat tätäkin korkeammat tullit, jotka astuvat voimaan ensi viikon keskiviikkona. Trump esitteli keskiviikkona tiedotustilaisuudessa taulukkoa, jonka mukaan esimerkiksi Kiinalle asetetaan 34 prosentin ja Japanille 24 prosentin tuontitullit. EU:lle Yhdysvallat asettaa puolestaan 20 prosentin tuontitullin.
Trumpin mukaan Yhdysvallat asettaa kauppakumppaneilleen tuontitulleja, joita hän kutsuu vastavuoroisiksi.
EKONOMISTI Justin Wolfers kertoi Trumpin ilmoituksen jälkeen Blue Sky -viestipalvelussa, että Yhdysvaltain tuontitullit tulevat olemaan korkeammat kuin yhdelläkään teollistuneella valtiolla, eivätkä muut maat ole edes lähellä.
Vähittäiskauppojen etujärjestö National Retail Federationin mukaan Trumpin tuontitullit tulevat nostamaan tavallisten yhdysvaltalaisten perheiden elinkustannuksia.
- Tuontitullit ovat yhdysvaltalaisen maahantuojan maksamia veroja, jotka siirretään kuluttajille, järjestön edustaja David French sanoi lausunnossaan CNN:n mukaan.
- Tuontitulleja eivät maksa ulkomaat tai ulkomaiset tavarantoimittajat, hän lisäsi.
Yhdysvalloissa osakekurssit sulkeutuivat nousussa Trumpin tulli-ilmoituksen alla, mutta lähtivät luisumaan heti sen jälkeen, kun hän julkisti tuontitullisuunnitelmansa.
KESKIVIIKKONA Trump julisti Yhdysvaltoihin kansallisen taloudellisen hätätilan, jolla hän pyrkii pönkittämään valtaansa asettaa mittavia tuontitulleja muille maille.
Trump perusteli julistustaan väittäen, että muut maat ovat kohdelleet Yhdysvaltoja huonosti. Hänen mukaansa kauppakumppanit myyvät mielellään yhdysvaltalaiskuluttajille tuotteitaan, mutta asettavat kaupalle esteitä, joiden myötä yhdysvaltalaistuotteet eivät ole enää houkuttelevia eivätkä kilpailukykyisiä.
Trumpin mukaan tuontitullit ovat taloudellisen riippumattomuuden julistus ja keskiviikko yksi tärkeimmistä päivistä Yhdysvaltain historiassa.
Trump väitti, että Yhdysvallat käyttäisi tuontitulleista saatavat rahat verojen alentamiseen ja valtionvelan maksamiseen.
- Ahkerat amerikkalaiset joutuivat katsomaan vuosia sivusta, kun muista kansoista tuli rikkaampia ja vaikutusvaltaisempia, suurin osa meidän kustannuksellamme. Mutta nyt on meidän vuoromme menestyä, Trump sanoi.
TIEDOTUSTILAISUUDESSAAN Trump sanoi, että tuontitullien myötä tuotteiden valmistaminen Yhdysvalloissa lisääntyy. Hän väitti, että tämä johtaa vahvempaan kilpailuun ja alhaisempiin kuluttajahintoihin.
Trump ilmoitti keskiviikkona myös ajoneuvoille asetettavista tulleista. Yhdysvallat asettaa hänen mukaansa 25 prosentin tuontitullit kaikille ulkomaisille autoille. Nämä tullimaksut astuvat voimaan jo tänään torstaina.
Asiantuntijoiden mukaan autojen tuontitullit voivat nostaa joidenkin ulkomaisten autojen hintoja Yhdysvalloissa jopa 20 000 dollarilla.
Jos Trumpin hallinnon kaavailemat tullit auton osille tulevat voimaan, nousevat todennäköisesti myös monien yhdysvaltalaisten autojen hinnat, koska niissä käytettäviä osia tulee muun muassa Kanadasta, Meksikosta ja Euroopasta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.