Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

14.5.2025 13:21 ・ Päivitetty: 14.5.2025 13:36

Yhdysvallat: Nato-tavoite pitää – ”Viisi prosenttia ei ole vain numero”

LEHTIKUVA / AFP / OZAN KOSE

Yhdysvaltojen Nato-suurlähettilään Matthew G. Whitakerin mukaan Yhdysvaltojen tavoite on yhä, että Nato-maat nostavat puolustusmenojaan viiteen prosenttiin bruttokansantuotteesta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Huhtikuussa tehtävässään aloittaneen Whitakerin mukaan Yhdysvallat haluaa tällä viikolla kuulla yksityiskohtia siitä, miten liittolaiset aikovat saada tavoitteen täyteen.

-  Viisi prosenttia ei ole vain numero, vaan välttämätöntä turvallisuudellemme, hän sanoi tiistaina pidetyssä lehdistötilaisuudessa.

Nato-maiden ulkoministerit aloittivat keskiviikkona kaksipäiväisen, epävirallisen kokouksen Turkin Antalyassa.

Naton puolustusmenotavoitteesta on tarkoitus saada sopu aikaan jo ennen kesäkuussa pidettävää Haagin huippukokousta. Yleisesti viiden prosentin tavoitetta on pidetty epärealistisena, sillä tällä hetkellä edes Yhdysvallat ei käytä puolustukseen moista summaa.

VIISI prosenttia voitaisiinkin saada kasaan laskemalla mahdollisesti puolustusmenoihin suorien menojen lisäksi liitännäismenoja. Liitännäismenoja ovat esimerkiksi infrastruktuuriin ja kyberturvallisuuteen liittyvät menot.

Neuvottelut siitä, mitä menoihin laskettaisiin mukaan, ovat kuitenkin yhä kesken.

Yhdysvaltojen mukaan Haagissa tehtävä sopimus sisältäisi kaikki kyvykkyystavoitteet, jotka ovat tarpeen Naton pelotteen ja puolustuksen vahvistamiseksi.

-  Se on ehdottomasti enemmän kuin pelkkiä ohjuksia, tankkeja ja haupitseja, Whitaker sanoi. Esimerkkeinä hän mainitsi muun muassa sotilaiden liikkuvuuden ja kyberturvallisuuden.

WHITAKER vakuutti, ettei Yhdysvallat ole vetäytymässä Euroopasta, vaan haluaa Euroopan tekevän enemmän puolustuksensa eteen.

Häneltä kysyttiin myös, aikooko Yhdysvallat toteuttaa uhkauksensa uusista pakotteista Venäjälle, mikäli Venäjän presidentti Vladimir Putin ei suostu aselepoon Ukrainassa.

-  Otamme askeleen kerrallaan. Toivottavasti saamme diilin aikaan torstaina ja meillä on rauha, Whitaker sanoi.

Whitaker myös sanoi, että presidentti Donald Trump on ilmaissut olevansa turhautunut Venäjään, mutta että tämä on myös aiemmin ollut turhautunut Ukrainaan.

Ukrainan presidentti Volodomyr Zelenskyi on ilmoittanut haluavansa tavata Putinin torstaina Istanbulissa. Sille, saapuuko Putin todella paikalle, ei ole saatu vahvistusta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU