Ulkomaat
2.11.2019 06:58 ・ Päivitetty: 2.11.2019 06:58
Yhdysvallat tutkii nuorison suosimaa TikTok-videosovellusta
Yhdysvaltain hallinto on alkanut tutkia kiinalaisomisteista TikTok-videosovellusta, kertoi New York Times perjantaina.
Tutkinnan on määrä selvittää, onko sovellus lähettänyt tietoja Kiinaan.
Viime viikolla kaksi yhdysvaltalaissenaattoria kertoi, että on mahdollista, että sovellus on jakanut käyttäjätietoja Kiinan tiedusteluelimille.
TikTok on erityisesti nuorison suosima sovellus, jolla on arviolta 500 miljoonaa käyttäjää ympäri maailman.
Sovelluksessa käyttäjät voivat jakaa itsetehtyjä videoita, joilla käyttäjät tavallisesti huulisynkkaavat taustalla soivan kappaleen tahtiin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.