Ulkomaat
2.10.2026 04:58 ・ Päivitetty: 2.10.2026 05:00
Yhdysvalloista diesel-vaatimus Eurooppaan – EU:ssa kokoustetaan hintapaineista
Yhdysvallat haluaa eurooppalaisilta liittolaisiltaan apua dieselin hinnan alentamiseen.
Yhdysvaltain valtiovarainministeri Scott Bessent kehotti torstaina Eurooppaa vapauttamaan strategisia dieselvarantojaan.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump puolestaan sanoi torstaina toimittajille, että hän saattaa esittää asiasta pyynnön Euroopan maille. Trump on pohtinut julkisesti myös dieselin vientikieltoa.
Yhdysvallat vie BBC:n mukaan 1,2-1,5 miljoonaa barrelia dieseliä päivässä ja mahdollisen vientikiellon uskotaan pahentavan polttoaineen hintapaineita muissa maissa.
Lisää aiheesta
POLTTOAINEEN hinnat ovat lähteneet jyrkkään nousuun sen jälkeen, kun Yhdysvallat aloitti sodan Irania vastaan helmikuun lopussa.
EU-maiden on määrä keskustella perjantaina rajusti nousseista hinnoista Euroopan komission kanssa. Keskusteluihin osallistuu myös Kansainvälinen energiajärjestö (IEA).
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
