Ulkomaat
21.9.2019 09:16 ・ Päivitetty: 21.9.2019 09:16
YK:n nuorten ilmastokokous on ensimmäinen laatuaan – mukana ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg ja 500 muuta nuorta
Ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg osallistuu tänään 500 muun nuoren kanssa kaikkien aikojen ensimmäiseen YK:n nuorten ilmastokokoukseen.
Ilmastonmuutosta protestoivat koululakot aloittanut 16-vuotias Thunberg sanoi perjantaina New Yorkissa, että muutos on tulossa, pidettiinpä siitä tai ei.
Maailmanlaajuinen ilmastolakkoaalto on kerännyt yhteen ainakin 185 maata vaatimaan parempia ilmastotoimia, kertoo brittilehti Guardian. Järjestäjien mukaan noin neljä miljoonaa ihmistä ympäri maailman on vallannut kaupunkien katuja, kertoo uutistoimisto AFP. Lakkoaaltoa pidetään maailman suurimpana mielenilmauksena, joka protestoi nousevien lämpötilojen uhkaa.
Maanantaina YK:n pääsihteeri Antonio Guterres kutsuu koolle 60 maan johtajat esittelemään kasvihuonepäästöjen vähentämistavoitteitaan.
Saksan hallitus ilmoitti sopivasti perjantaina vuoteen 2030 ulottuvasta kymmenien miljardien eurojen ilmastopaketista. Sen avulla on tarkoitus alentaa energian ja teollisuuden aiheuttamia päästöjä sekä kannustaa sähköautojen ja julkisen liikenteen käyttöön.
Vaadimme turvallista tulevaisuutta, onko se niin paljon pyydetty?
Ilmastolakkoaalto alkoi perjantaina Tyyneltä valtamereltä. Muun muassa Vanuatun varapääministeri syytti Yhdysvaltoja, Kanadaa, Australiaa, Japania ja Uutta-Seelantia ilmastonmuutoksen aiheuttamasta uhkasta.
Lakot levisivät lopulta myös Helsinkiin, jossa Eduskuntatalon portaille kokoontunut joukko vaati kylteissään muun muassa ilmastotuhon pysäyttämistä sekä toimintaa puheen sijaan.
Päivä huipentui New Yorkissa järjestettyyn mielenosoitukseen, johon myös Yhdysvaltoihin purjeveneellä saapunut Thunberg osallistui.
Thunberg sai perjantaina rokkitähden vastaanoton, kun hän saapui newyorkilaiseen puistoon puhumaan tuhansille ihmisille ja vaatimaan maiden johtajia hillitsemään hiilidioksidipäästöjä.
– Miksi meidän pitäisi opiskella tulevaisuutta varten, kun se on viety meiltä? Vaadimme turvallista tulevaisuutta, onko se niin paljon pyydetty, hän kyseli yleisöltä tuimaan tyyliinsä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.