Ulkomaat
12.1.2021 07:49 ・ Päivitetty: 12.1.2021 07:49
Yksi poseerasi mellakoitsijoiden kanssa, toisella oli MAGA-hattu päässä – kaksi kongressin poliisia pidätetty virasta
Yhdysvalloissa kaksi kongressin poliisia on pidätetty virasta kongressitalon valtausyrityksen aikaisten toimiensa vuoksi, demokraattien kongressiedustaja Tim Ryan kertoo uutiskanava CNN:n mukaan.
Yksi virasta pidätetyistä poliiseista oli poseerannut mellakoitsijoiden kanssa kuvassa. Toinen oli laittanut päähänsä väistyvän presidentin Donald Trumpin kannattajien suosiman MAGA-hatun.
Ryan on puheenjohtajana edustajainhuoneen alakomiteassa, joka tutkii poliisin toimia mellakan aikana. Hänen mukaansa tutkinnan alla on yhteensä 10–15 kongressin poliisia.
Ryan kertoo, että yksi ihminen on pidätetty, mutta ei antanut tästä tarkempia tietoja.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.