Kotimaa
29.2.2016 13:53 ・ Päivitetty: 29.2.2016 13:53
Yle: Selänteen mainitsema joukkoraiskaus yhä hämärän peitossa
Yle kertoo verkkosivuillaan entisen jääkiekkoilijan Teemu Selänteen blogissaan mainitsemasta ystävänsä alaikäisen tyttären joukkoraiskauksesta, jonka tekijöiksi Selänne kertoi turvapaikanhakijat.
– Kun kuulin ystäväni alaikäisen tyttären tulleen raiskatuksi turvapaikanhakijoiden toimesta heräsi iso kysymys, missä menee raja auttamisen, suvaitsevaisuuden ja riskinottamisen välillä, Selänne kysyi.
Yle uutisoi, että ellei Selänteen mainitsema teko ole tapahtunut ennen syyskuuta 2015, se ei vaikuta olevan ainakaan poliisin tietoon tullut joukkoraiskaus. On myös mahdollista, että tekijät eivät ole varmuudella turvapaikanhakijoita tai uhri alaikäinen.
Ylen keräämien tietojen perusteella poliisin rikosilmoitusjärjestelmään on kirjattu kaksi joukkoraiskausta, joita epäillään turvapaikanhakijoiden tekemiksi. Niistä toisen epäillään tapahtuneen Helsingissä ja toisen muualla pääkaupunkiseudulla.
Lisää aiheesta
Helsingin rautatieasemalla epäillyksi tapahtuneen teon uhri on Ilta-Sanomien tietojen mukaan täysi-ikäinen. Ylen tietojen mukaan toisessakaan tapauksessa ei ole alaikäistä uhria.
Yle huomauttaa, ettei voida poissulkea, etteikö Selänteen ystävän lapseen ole kohdistunut jotain seksuaalirikosta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Elokuva
26.2.2016 08:34
Kommentti: Selänteen asema horjuu – kohuttu ennätystulos menossa murskaksi
20.2.2016 20:00
”Klassinen propagandan keino” – Elina Hirvonen: Vaaralliset huhut
29.1.2016 20:00
Nyt puhuu Hjallis Harkimo: Tästä olen eri mieltä kuin Selänne – ”Teen sellaisen lakialoitteen”
29.1.2016 15:52
Demarivaikuttaja Selänne-kohusta: ”Anaheim Mighty Judge maltillisempi kuin oikeusministeri” – ”Siinä on aidosti ajateltavaa”
