Politiikka
7.2.2025 05:06 ・ Päivitetty: 7.2.2025 06:32
Ylen eduskuntavaaligallup: SDP kasvatti etumatkaansa kokoomukseen
Suurin oppositiopuolue SDP on kasvattanut etumatkaansa pääministeripuolue kokoomukseen Ylen tuoreessa eduskuntavaalien kannatusmittauksessa.
SDP:n kannatus nousi runsaan prosenttiyksikön verran 24,4 prosenttiin, kun kokoomuksen kannatus pysyi lähes ennallaan 19,9 prosentissa.
Viimeksi SDP sai näin korkean suosion Ylen kyselyssä viime vuoden huhtikuussa. Puolue oli kärjessä myös Ylen ensimmäisessä alue- ja kuntavaalimittauksessa, joka julkaistiin torstaina.
Kolmantena Ylen eduskuntavaaligallupissa on perussuomalaiset 15,0 prosentilla. Puolueen suosio pysyi suunnilleen samana kuin edellisessä kyselyssä kuukausi sitten.
Neljäntenä olevan keskustan kannatus on korkeimmillaan sitten huhtikuun 2022. Keskusta sai kyselyssä 13,4 prosentin kannatuksen.
Mittauksessa viidentenä on vasemmistoliitto 9,2 prosentin ja kuudentena vihreät 8,5 prosentin kannatuksella.
Ylen kyselyn toteutti Taloustutkimus, ja siihen vastasi tammi-helmikuussa noin 2 600 ihmistä. Haastateltavat olivat yli 18-vuotiaita mannersuomalaisia. Heiltä kysyttiin, minkä puolueen ehdokasta he äänestäisivät, jos eduskuntavaalit olisivat nyt. Tulosten virhemarginaali on suurimmillaan 1,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Lisää aiheesta
Uutista täydennetty klo 7.44.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Toimituksen kommentit
6.2.2025 09:15
SDP jyräsi myös kuntavaaligallupin kärkeen, mutta kuinka moni muistaa, mitä tapahtui alkuvuonna 2021